Kultura Drukuj Email

Pszczyna niejednego może zaskoczyć bujnie rozwijającym się życiem kulturalnym. Od lat funkcjonuje tu kilka ośrodków, które prężną działalność zawdzięczają miejscowym pasjonatom i entuzjastom, dbającym, by dawny ośrodek życia kulturalnego, promieniujący na cały region – jakim była siedziba książąt von Pless – miał w sobie choć trochę z minionego blasku. Najważniejsze instytucje to Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum Zamkowe, Muzeum Prasy Śląskiej, Izba u Telemanna, klub i galeria „13” oraz Bugsy’s Jazz Club. W mieście wychodzą również lokalne gazety – „Głos Pszczyński”, „Gazeta Pszczyńska” i Pszczyński Przegląd „Forum”.

W Pszczynie odbywa się wiele cyklicznych imprez kulturalnych, które wiernych sympatyków mają w całej Polsce. Niektóre z nich doceniane są także na arenie międzynarodowej.

Najważniejsze to niewątpliwie „Wieczory u Telemanna” - koncerty muzyki barokowej, popularyzujące m.in. twórczość Georga Philippa Telemanna, odbywające się we wspaniałej Sali Lustrzanej zamku. Muzeum Zamkowe zostało uhonorowane specjalną nagrodą przez władze Magdeburga – skąd wywodził się Telemann – za popularyzowanie dzieł kompozytora.

Ponad trzydziestoletnią tradycją cieszą się „Spotkania pod Brzymem” – czerwcowe święto kultury ludowej, w którym uczestniczy kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych i kapel z całego regionu. Od kilku lat odbywa się także „Mały Brzym”, czyli prezentacje dziecięcych zespołów regionalnych.

Jedną z największych imprez plenerowych jest czerwcowy Wielki Piknik Pszczyński „Regiony Europy i świata”. 

„Dni Pszczyny”
– obchodzone w przedostatni weekend sierpnia – obfitują w wiele ciekawych imprez w parku i na rynku, takich jak Festiwal Pszczyńskich Maszketów „Chochla”,  Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O róg Księcia Pszczyńskiego”, wystawa poplenerowa w galerii „13”, koncerty zespołów młodzieżowych, gwiazd estrady, a także liczne zawody sportowe.

W niedzielne popołudnia, od maja do sierpnia, odbywają się Pszczyńskie Koncerty Plenerowe w niepowtarzalnej scenerii parku zamkowego, we wrześniu natomiast na scenę wychodzą amatorskie zespoły młodzieżowe, które rywalizują w ramach „Żubrowiska”.

W październiku Pszczyna zaprasza na „Spotkania z kulturą żydowską”, które odbywają się od 2004 r. w ramach projektu „Odnalezione miejsce. Cmentarz żydowski w Pszczynie”.
Z kolei Festiwal Muzyki Kameralnej „Musica da Chiesa” organizowany jest w listopadzie przez Pszczyńskie Towarzystwo Muzyczne „Con fuoco”, w weekend najbliższy świętu patronki muzyki, św. Cecylii (22 listopada). Można wtedy wziąć udział w koncertach muzyki kameralnej w zabytkowych pszczyńskich kościołach.

W mieście i powiecie działa kilkanaście chórów i zespołów muzycznych.

Najstarszy z nich to Chór Mieszany „Lutnia”, który działa nieprzerwanie najdłużej na Śląsku – od 1907 r. Ze względu na wiekową tradycję, bogatą historię i różnorodny repertuar – od klasyki, muzyki religijnej przez muzykę rozrywkową do ludowej – jest zapraszany na liczne imprezy.

Pszczyński Zespół Kameralny „Con fuoco”
powstał w październiku 1991 r. Wykonuje muzykę różnych epok – od średniowiecza po wiek XX. W czasie swojej kilkunastoletniej działalności zespół występował z licznymi koncertami, m.in. kilkakrotnie za granicą, brał udział w konkursach i festiwalach, wydał także dwie płyty.

Tradycje myśliwskie kultywuje Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Pszczyny”. To reprezentacyjny zespół miasta, jeden z nielicznych tego typu w Polsce południowej. Jego repertuar tworzą sygnały łowieckie i muzyka myśliwska – zespół sięga zarówno po dzieła kompozytorów tworzących w czasach książąt pszczyńskich, jak i po utwory współczesne, należące do mało u nas znanego, a wciąż żywego nurtu muzyki myśliwskiej.

Osobne miejsce należy się folklorowi regionu – kultura ludowa wciąż jest tu żywa dzięki dumnym ze swej tradycji mieszkańcom ziemi pszczyńskiej. Regionalne zespoły skupiają ludzi, którzy z potrzeby serca odtwarzają i popularyzują folklor swojej ziemi. A jest ich w samej gminie Pszczyna aż 13, w tym 3 dziecięce. Najstarszym i najbardziej utytułowanym jest Zespół Regionalny "Pszczyna", który w 2010 r. obchodził jubileusz 50-lecia działalności. Zespoły śpiewacze to „Czarkowianki”, „Jankowiczanki”, „Brzeźczanki”, „Wiślanki”, „Studzieńczanki” i „Dolanie z Łąki”. Jest też Zespół Obrzędowy „Pioskowanie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rudołtowice”. „Małe Jankowianki”, „Mali Czarkowianie” i „Mali Studzieńczanie” to zespoły dziecięce.

W Pszczynie działa także (reaktywowane w 1992 r.) Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Bractwo kultywuje tradycje związane z kształtowaniem i rozwijaniem postaw obywatelskich  oraz aktywnie współuczestniczy w organizacji imprez kulturalnych i patriotycznych.

 

Czy możesz już odebrać dowód

Reklama

Pszczyński rower

Reklama

CEIDG

Reklama

Internetowa mapa Pszczyny

Reklama

Strategia Rozwoju Gminy

Reklama

Prawo miejscowe

Reklama

Biuletyn Informacji Publicznej

Reklama

Budżet Obywatelski

Reklama

Gospodarka odpadami

Reklama

Karta dużej rodziny

Reklama

Gminna Karta Dużej Rodziny

Reklama

Publikacja regionalna

Reklama

Wirtualne biuro

Reklama

Program ochrony powietrza

Reklama

Tłumacz migowy w Urzędzie

Reklama

Lokalna Grupa Działania

Reklama

Urząd wyśle SMS-a

Reklama

Projekt KREATOR

Reklama

Głos Pszczyński

Reklama

Ta strona używa pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies .