Trwa wymiana lamp Drukuj Email
środa, 11 października 2017

Od kilku miesięcy trwa wymiana miejskich latarni. Ulice Katowicka, Żorska, Bielska, Skłodowskiej-Curie i następne. Z wieczora na wieczór robi się coraz jaśniej na pszczyńskich ulicach. Docelowo wymienionych zostanie 2500 starych lamp na nowoczesne z układami LED.

 

 

 

Dla gminy Pszczyna są to bardzo duże oszczędności. Tym bardziej, że większość inwestycji pokryta jest ze środków zewnętrznych. Projekt „Poprawa efektywności energetycznej systemu oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Pszczyna” współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na ten cel pozyskano prawie 3 mln zł dotacji. Urząd Miejski na całość zadania przeznaczy 3,5 mln zł co oznacza, że tylko pół miliona wyłoży z miejskiej kasy.

Głównym celem miejskiej inwestycji jest obniżenie wysokich kosztów eksploatacji obecnego systemu oświetleniowego, a także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na znaczne ograniczenie emisji CO2. Wymiana starych lamp, a także modernizacja systemu spowoduje obniżenie zużycia energii elektrycznej o ok. 750 MWh rocznie.

- Wymiana systemu oświetlenia przyniesie dla Pszczyny oszczędności. Z naszych kalkulacji wynika, że rocznie możemy ograniczyć wydatki nawet o 0,5 mln zł. Cześć środków wygospodarujemy poprzez uzyskanie niższych kosztów za energię elektryczną. Nowoczesne systemy pozwalają znacznie obniżyć pobór mocy. Pamiętajmy także, że stare lampy oznaczały duże wydatki na bieżącą konserwację. Teraz tego problemu już nie będziemy mieli – informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Zanim jednak Urząd Miejski mógł wdrożyć program wymiany starych sodowych i rtęciowych lamp, prowadzono rozmowy o rozdzielenie majątku. Latarniami zarządzali zarówno gmina, jak i operator energetyczny. Teraz sytuacja zosta wyklarowana. Dzięki inwentaryzacji i rozmowom określono dokładnie latarnie, których właścicielem jest Pszczyna.

 

Czy możesz już odebrać dowód

Reklama

Pszczyński rower

Reklama

CEIDG

Reklama

Internetowa mapa Pszczyny

Reklama

Czyste powietrze

Reklama

Strategia Rozwoju Gminy

Reklama

Prawo miejscowe

Reklama

Biuletyn Informacji Publicznej

Reklama

Budżet Obywatelski

Reklama

Gospodarka odpadami

Reklama

Karta dużej rodziny

Reklama

Gminna Karta Dużej Rodziny

Reklama

Publikacja regionalna

Reklama

Wirtualne biuro

Reklama

Program ochrony powietrza

Reklama

Tłumacz migowy w Urzędzie

Reklama

Lokalna Grupa Działania

Reklama

Urząd wyśle SMS-a

Reklama

Projekt KREATOR

Reklama

Głos Pszczyński

Reklama

Ta strona używa pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies .