przesuń do początku strony
Strona główna/Fundusze Unijne/Inwestycje realizowane ze środków WFOŚiGW w Katowicach oraz NFOŚiGW w Warszawie

Inwestycje realizowane ze środków WFOŚiGW w Katowicach oraz NFOŚiGW w Warszawie

Zielona Pracownia 2023

2 projekty:

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jadwigi Śląskiej  w Pszczynie

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 60 000,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 60 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  31.10.2023 r.

Opis: W Szkole Podstawowej Nr 2 zostanie utworzona pracownia pn.: "EKOzorientowani". Całość projektu będzie sfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponieważ szkoła brała udział w konkursie Zielona Pracownia Projekt i wygrała ten konkurs ( nagroda będzie pokryciem kosztów wkładu własnego projektu).Sala przeznaczona na Zieloną Pracownię zostanie odremontowana, zostaną zakupione dwuosobowe półokrągłe stoliki dla uczniów oraz nowoczesne biurko dla nauczyciela. Klasa zostanie wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne ( zestawy ekobadacza, programy multimedialne o Parkach Narodowych, modele obiegu wody, mikroskop optyczny z zestawem profesjonalnych preparatów i inne ) oraz sprzęt multimedialny ( monitor interaktywny, mikroskop optyczny z kamerką, zewnętrzny system audio soundbar).Podłoga sali będzie imitowac drewno, a na ścianach będa fototapety prezentujące zasoby odnawialne naszej planety.

 

Szkoła Podstawowa im. A.Pławeckiego w ZSP w Łące

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 60 000,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 48 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  31.10.2023 r.

Opis: W Szkole Podstawowej im. A.Pławeckiego w ZSP w Łące powstanie Pracownia pn." Pracownia eksperymentu". Sala zostanie odremontowana, do dyspozycji uczniów będą wygodne, ergonomiczne krzesła oraz stoliki w kształcie trapezu, których blat służyć będzie praktycznym i wspólnym działaniom uczniów (praca w grupach, eksperymenty, doświadczenia).Monitor interaktywny nowoczesny z dotykiem będzie umieszczony na ścianie za biurkiem nauczyciela. Na biurku laptop służący do obsługi zarówno monitora interaktywnego, jak i okularówVR. Klasa zostanie podzielona na strefy : biologiczna, geograficzna, chemiczna, tak aby uporządkować przestrzeń i stworzyć poczucie komfortu.

 

 

EKOpracownia pod chmurką 2023

3 projekty :

Szkoła Podstawowa im. A.Pławeckiego w ZSP w Łące

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 87 500,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 70 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.11.2023 r.

Opis: W Szkole Podstawowej im. A.Pławeckiego w ZSP w Łące powstanie EKOpracownia pod chmurką - Zielona klasa. Przy szkole zostanie utworzona przestrzeń do prowadzania zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii i geologii. Będzie to doskonała alternatywa do prowadzenia zająć na świezym powietrzu, gdzie uczniowie będa mogli bezpośrednio obcować z przyrodą przy korzystnych warunkach atmosferycznych.

 

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 87 500,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 70 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.11.2023 r.

Opis: W Szkole Podstawowej Nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie powstanie EKOpracownia pod chmurką - Zielony Zakątek. Ekopracownia pod chmurką „Zielony zakątek” przeznaczona będzie na uniwersalną pracownię nauk przyrodniczych w kl. 1-8, nauczanie wczesnoszkolne, przyrodę, biologię, geografię , ekologię oraz zajęcia pozalekcyjne, zajęcia świetlicowe, koła zainteresowań, warsztaty.  Planowany Zielony Zakątek wzbogaci możliwości dydaktyczne placówki, przyczyni się do podniesienia estetyki terenu przyszkolnego oraz zapewni uczniom i ich rodzicom miejsce wypoczynku i relaksu. W ramach tworzonego projektu planuje się  wyposażyć ekopracownię w drewnianą altanę ze stolikami i ławkami, która pozwoliłaby na organizowanie zajęć dydaktyczno - badawczych w plenerze, gdzie pod okiem nauczyciela uczniowie mogliby prowadzić w ciekawy sposób eksperymenty, obserwacje, badania oraz analizować  zjawiska przyrodnicze. 

 

Szkoła Podstawowa przy ZSP w Studzionce

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 87 500,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 70 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.11.2023 r.

Opis: W Szkole Podstawowej przy ZSP w Studzionce powstanie EKOpracownia pod chmurką- Ogród sensoryczno-dydaktyczny Księżnej Daisy.Projekt Ekopracownia jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni, w której nauka, sztuka  i przyroda połączą się w jedną harmonijną całość, dzięki czemu będą mogły zainspirować i wzbogacić edukację dzieci i młodzieży.Celem projektu jest również edukacja ekologiczna i promowanie idei zrównoważonego rozwoju poprzez zachęcanie do dbałości o środowisko naturalne. W Ekopracowni będą organizowane zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży, które pozwolą na rozwijanie świadomości ekologicznej oraz nauczanie praktycznych umiejętności związanych z ekologią.

 

 

Usuwanie odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i Big Bag

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: NFOŚiGW W WARSZAWIE
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU:  93 928,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 57 980,00  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  31.12.2023 r.

OPIS : Przedmiotem przedsięwzięcia, które będzie realizowane w ramach projektu jest transport z miejsca wyznaczonego przez gminę Pszczyna odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag dostarczonych przez rolników z gminy Pszczyna wraz odzyskiem  lub unieszkodliwieniem ww. odpadów. Efektem ekologicznym będzie masa odpadów poddanych odzyskowi lub unieszkodliwieniu w wielkości 115,96 [Mg]. Termin realizacji działania - do 31 grudnia 2023 r.

 

 

Zielona Pracownia 2022

2 projekty :

Szkoła Podstawowa Nr 5 przy Zespole Szkół Nr 1 w Pszczynie

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 51 513,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 50 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.11.2022 r.

Opis: W Szkole Podstawowej Nr 5 została utworzona Pracownia pn: "Pracownia Biologiczno-Ekologiczna" . Sala przeznaczona na Zieloną Pracownie została wyremontowana, jest wyposażona w wygodne trzyosobowe stoliki które będzie można używać w sposób tradycyjny bądź połaczyć w stoliki do pracy grupowej. Do sali została zakupiona mobilna tablica suchościeralna. Nowoczesny monitor interaktywny i komputer przenośny pozwoli na przeprowadzenie ciekawych lekcji z zastosowaniem materiałów multimedialnych. Wyposażenie pracowni w trójokularowy mikroskop z kamerą umozliwi uczniom obserwację przebiegu mikroskopowania na ekranie monitora interaktywnego. Zakupione materiały edukacyjne ( zestawy preparatów mikroskopowych, modele, atlasy, mapy) będą uzupełnieniem istniejącej bazy dydaktycznej. W pracowni powstał kącik ekologiczny, wyposażony w stację pogody, zestaw eksperymentalny z zakresu energii odnawialnej, zestawy do badania jakości wody, gleby i powietrza oraz plansze edukacyjne i programy multimedialne. Ponadto w sali umieszczone są kolorowe kosze do segregacji odpadów.

 

Szkoła Podstawowa w Brzeźcach

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 50 106,13 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 40 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.06.2023 r.

Opis:  W Szkole Podstawowej w Brzeźcach powstanie Pracownia pn: "Zielone płuca- szkolny eko-zakątek"  Sala przeznaczona na Zieloną Pracownię zostanie wyremontowana, zostaną zakupione nowe meble ( stoły, krzesła, tablice szkolne, gabloty) oraz sprzęt audio-video i komputerowy.  Zostaną zakupione pomoce dydaktyczne ( drewniana mapa świata, układ okresowy pierwiastków, walizka eko-badacza, zestaw do badania powietrza, interaktywne plansze przyrodnicze, mikroskopy optyczne, globusy edukacyjne, pompa próżniowa oraz kosze do segregacji odpadów).Sala,oprócz lekcji biologii, geografii, przyrody , chemii i fizyki dla klas 4-8, będzie wykorzystywana także w celu przygotowania akcji ekologicznych przez wszystkich uczniów szkoły pn: "Sprzatanie świata", "Zbiórka surowców wtórnych", "Światowy dzień drzewa".

 

 

Zielona Pracownia 2021

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 49 992,46 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 39 992,46  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.09.2021 r.

 

Opis: W Szkole Podstawowej Nr 6 w Pszczynie powstanie Pracownia Biologiczno-Geograficzna. Otrzymana dotacja zostanie przeznaczona na: remont pracowni i zakupu pomocy dydaktycznych, w tym modelu płyt tektonicznych, symulatora obiegu wody w przyrodzie, próbek rodzajów gleb, zestawu kompasów, globusa, map ściennych, walizki ekobadacza, schematów magnetycznych układu oddechowego i pokarmowego, obiegu krwi, mikroskopu i preparatów mikroskopowych, modeli magnetycznych komórek zwierzęcych, roślinnych, plansz edukacyjnych, a także sprzętu audiowideo i komputerowego (m.in. monitora, laptopa, interaktywnych plansz przyrodniczych) oraz wyposażenie pracowni (stolików, krzeseł, regałów, szaf, stojaków i wieszaków na mapy, tablicy edukacyjnej oraz kosza do segregacji odpadów)

 

Zielona Pracownia 2020

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 37 459,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 29 959,00  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.09.2020 r.

 

Opis: W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce stworzono Pracownię Przyrodniczo-Geograficzną. Otrzymana dotacja została wykorzystana na remont pracowni i  zakup pomocy dydaktycznych (m.in. model płyt tektonicznych, modele form ukształtowania terenu, schematy magnetyczne układu oddechowego, pokarmowego, obiegu krwi, model serca, model skóry, mapy ścienne, zestaw pokazowy owady i pajęczaki i mikroskop) sprzętu audio-video i komputerowego (monitor, laptop i oprogramowanie) oraz wyposażenia pracowni (m.in. stoły, tablice, stojaki na mapy, krzesła, regały).

 

 

Program ograniczenia niskiej emisji PONE III

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 4 283 699,78 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 2 509 200,00  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.09.2021 r.

 

Opis: Program obejmuje wymianę  273 źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych, na nowe źródła w postaci kotłów opalanych biomasą o wysokich sprawnościach5 klasy wg.kryteriów zawartych w normie PN-EN 303-5:2012 oraz spełniające wymogi ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń okreslonych w Rozporządzeniu Komisji (UE)2015/1189 lub Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185, kotłów opalanych paliwem gazowym, ogrzewania zasilanego energią elektryczną, pompy ciepła.Zastosowanie rozwiązań technicznych w 66 budynkach mających na celu zwiększenie oszczędności energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych tj: docieplenie ścian zewnętrznych w 10 obiektach, docieplenie dachów/stropodachów/stropów w 20 obiektach, wymiana okien lub drzwi zewnętrznych w 36 obiektach nie mających wymaganej wartości współczynnika przenikania ciepła zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. 2015.1422 tekst jednolity z późn. zmianami).

 

"Wzbogacenie różnorodności biologicznej na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego "

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU:  32 814,95 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 21 001,57  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  31.10.2020 r.

 

OPIS: Cel główny zadania to posadzenie krzewów oraz pnączy w Parku Zamkowym (zachodni fragment). Planowane do wykonania nasadzenia mają za zadanie uzupełnienie braków w piętrze krzewów, oraz odtworzenie atrakcyjności układu kompozycyjnego zabytkowego założenia parkowego. Koncepcja projektowa  zadania determinuje odtworzenie, zachowanie oraz zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej. Projekt przewiduje wprowadzenie nasadzeń pnączy oraz krzewów w sposób naturalistyczny, imitujący biogrupy, tworzące duże, rozrastające się plamy roślinne. Wprowadzenie niższych krzewów do tej części Parku ma na celu ożywienie warstwy podokapowej drzewostanu, wprowadzenie większego urozmaicenia gatunkowego i poprawienia atrakcyjności zabytkowej przestrzeni. Całość nasadzeń charakteryzuje się graficznymi plamami o zróżnicowanej barwie i fakturze oraz kształtach.

 

„Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: NFOŚiGW W WARSZAWIE
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU:  45 000,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 39 030,00  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.11.2020 r.

OPIS : Przedmiotem przedsięwzięcia, które będzie realizowane w ramach projektu jest transport z miejsca wyznaczonego przez gminę Pszczyna odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag dostarczonych przez rolników z gminy Pszczyna wraz odzyskiem  lub unieszkodliwieniem ww. odpadów. Efektem ekologicznym będzie masa odpadów poddanych odzyskowi lub unieszkodliwieniu w wielkości 78,06 [Mg]. Termin realizacji działania - do 30 listopada 2020 r.

 

 

 

"Program Ograniczenia Niskiej Emisji PONE II "

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU:  6 783 575,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 2 597 800,00  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  30.06.2020 r.

OPIS : Program obejmuje  wymianę 157 źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych z czego wymiany 46 szt.  kotłów opalanych paliwem węglowym stałym na nowe opalane paliwem węglowym o wysokich sprawnościach 5 klasy, wymiana 1 szt. kotła opalanego paliwem stałym na nowy kocioł opalany biomasą o wysokich sprawnościach 5 klasy , wymiana 87 szt. kotłów opalanych paliwem stałym na nowe urządzenia opalane paliwem gazowym , wymiana 23 szt. kotłów opalanych paliwem gazowym na nowe urządzenia opalane paliwem gazowym . Ponadto, w niektórych budynkach docieplenie ścian zewnetrznych , wymianę okien i drzwi oraz docieplenia dachu i stropodachu.

 

 

"Program Ograniczenia Niskiej Emisji - wymiana kotłów gazowych na gazowe "

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 459 564,15 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 249 570,24  zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI:  2018 r.

OPIS: Programem objętych zostało 43 obiektów mieszkalnych z czego 38 to budynki jednorodzinne , a pozostałe to mieszkania w budynkach wielorodzinnych .Zadanie polegało na wymianie starych , niskosprawych kotłów gazowych wyprodukowanych w latach 1988-2007 na nowe wysokosprawne.


   

 

"Program Ograniczenia Niskiej Emisji Etap I "

 

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 8 990 982,59 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 4 292 161,23 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI: IV kwartał 2018 r.

OPIS: W ramach programu zlikwidowano źródła ciepła opalane paliwem stałym węglowym w 426 budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych . W miejsce zlikwidowanych źródeł opalanych paliwem stałym węglowym zainstalowano : 187 kotłów stałopalnych na ekogroszek, 226 kotłów, 13 kotłów stałopalnych na biomasę ( pelletowych ).

 

 

„ Rewitalizacja Zabytkowego Parku Pszczyńskiego poprzez przywrócenie waloru przyrodniczego cennej zieleni parkowej - II etap”

logo pszczyna

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 31 998,28 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 23 198,60 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI: IV kwartał 2016 r.
  • ZAKOŃCZENIE FINANSOWE REALIZACJI: IV kwartał 2016 r.

OPIS: Celem głównym przedmiotowego projektu była ochrona różnorodności biologicznej oraz zachowanie i ochrona cennej zieleni parkowej, w tym unikatowego drzewostanu w Zabytkowy Parku Pszczyńskim, poprzez prace konserwacyjne i pielęgnacyjne drzew oraz uzupełnienie nasadzeń.

„Wykonanie nasadzeń wzdłuż Alei Głównej na terenie Parku Zamkowego w Pszczynie”

logo pszczyna

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 25 492,18 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 18 399,98 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI: IV kwartał 2016 r.
  • ZAKOŃCZENIE FINANSOWE REALIZACJI: IV kwartał 2016 r.

OPIS: Celem głównym przedmiotowego projektu było posadzenie 46 szt. graba pospolitego, w lukach w istniejącej alei grabowej prowadzącej od zamku pszczyńskiego do cmentarza św. Jadwigi Śląski. Wykonane nasadzenia miały za zadanie uzupełnienie i otworzenie alei grabowej będącym istotnym elementem układu kompozycyjnego zabytkowego założenia parkowego.

WFOŚiGW w Katowicach

„Rewitalizacja zabytkowego parku pszczyńskiego poprzez przywrócenie waloru przyrodniczego cennej zieleni parkowej”

logo pszczyna

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: WFOŚiGW W KATOWICACH
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 147 396,60 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 36 664,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI: III kwartał 2013 r.
  • ZAKOŃCZENIE FINANSOWE REALIZACJI: IV kwartał 2013 r.

OPIS: Celem głównym przedmiotowego projektu była rewitalizacja zabytkowego Parku Pszczyńskiego poprzez dokonanie szeregu prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych starodrzewu,
a celem dodatkowym dokonanie zabiegów rekultywacyjnych łąk parkowych i innych obszarów zielonych oraz przywrócenie im waloru przyrodniczego.
Rewitalizacja przeprowadzona zostanie przede wszystkim w oparciu o zachowany unikatowy zabytkowy starodrzew, uzupełniony o nowe nasadzenia drzew i krzewów, mających na celu przywrócenie układu kompozycyjnego zabytkowego założenia, a także istniejące przestrzenie trawników służące użytkownikom parku.

Prace rekultywacyjne obejmowały:

  • odmulenie rowów melioracyjnych na długości 430 m,
  • naprawa podstawy ubezpieczenia skarp,
  • rekultywację powierzchni obniżonych, podmokłych - 650 m2,
  • wykonanie zabiegów agrotechnicznych (orka, bronowanie, wapnowanie i nawożenie) na całej powierzchni 8545 m2,
  • wysiew mieszanki traw motylkowych i przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych.

Wykonane prace pozwolą na zlikwidowanie niekorzystnych zmian hydrogeologicznych: podniesienia poziomu wód gruntowych, lokalnych zawilgoceń, okresowe podtopienia, które wywierają niekorzystny wpływ zarówno na tereny łąkowe, jak i na starodrzew, powodując jego osłabienie, a w ostateczności, pogorszenie stanu zdrowotnego.

Dodatkowo celem było uzupełnienie układu kompozycyjnego: nasadzenia drzew
(30 sztuk) i krzewów (40 sztuk) oraz prace pielęgnacyjne starodrzewu (20 egzemplarzy).

W ramach prac pielęgnacyjnych przeprowadzono na starodrzewie:

  • usunięcie posuszu grubego,
  • redukcja koron mająca na celu poprawę statyki drzew,
  • usunięcie posuszu drobnego,
  • wykonanie wiązań elastycznych.

NFOŚiGW w Warszawie

„Rewaloryzacja Zabytkowego Parku Pszczyńskiego, poprzez zakup sprzętu koniecznego dla prawidłowego utrzymania i pielęgnacji zieleni Zabytkowego Parku Pszczyńskiego”
dofinansowanie-loga

logo pszczyna i NFOŚiGW

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: NFOŚiGW W WARSZAWIE
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 314 142,00 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 150 000,00 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI: II kwartał 2012 r.
  • ZAKOŃCZENIE FINANSOWE REALIZACJI: II kwartał 2012 r.

OPIS: Przedsięwzięcie polegało na zakupie maszyn i urządzeń koniecznych dla prawidłowego utrzymania
i pielęgnacji zieleni Parku Zamkowego. Zakupione maszyny oraz urządzenia zostały przekazane Miejskiemu Zakładowi Zieleni w Pszczynie.

W ramach inwestycji zakupiono następujący sprzęt i urządzenia:

  1. Zestaw - ciągnik rolniczy wraz z przyczepą
    Parametry ciągnika rolniczego: moc 87 KM, napęd na cztery koła.
    Parametry przyczepy: 6 ton ładowności, przyczepa dwuosiowa.
  2. Kosiarka zbierająca z wysokim wyładunkiem
    Parametry techniczne kosiarki: szerokość robocza 1800mm, pojemność zbiornika 1,7 m3
  3. Mikrociągnik z kosiarką
    Dane ciągnika: moc 18 KM, z zamontowaną kosiarką o szerokości 130 cm koszenia, w tym wszystkie elementy niezbędne do wspólnej pracy takie jak, przyłącza hydrauliczne i urządzenia niezbędne do montażu kosiarki do ciągnika.

„Rewitalizacja Zabytkowego Parku Pszczyńskiego poprzez przywrócenie waloru przyrodniczego cennej zieleni parkowej - część IV”

logo pszczyna i NFOŚiGW

  • ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA: NFOŚiGW W WARSZAWIE
  • KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU: 752 955,62 zł
  • KWOTA DOFINANSOWANIA: 648 658,42 zł
  • ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI: 2014-2015 r.
  • ZAKOŃCZENIE FINANSOWE REALIZACJI: IV kwartał 2015 r.

OPIS: Przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie życia biologicznego w ekosystemie wodnym na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego (m.in. przez odmulenie istniejącego stawu wraz
z wyprofilowaniem skarp) oraz poprzez zakup sprzętu mechanicznego na intensyfikację pielęgnacji i opieki nad biocenozą parkową.

W ramach projektu przewiduje się:

  • odmulenie istniejącego stawu wraz z wyprofilowaniem skarp i ubezpieczeniem stopy opaską z geokraty T - HDPE wysokości 20 cm wypełnioną naturalnym kamieniem łamanym,
  • ubezpieczenie dna stawu w obrębie dwóch istniejących wlotów - przepust pod ul. Chopina i wylot kanalizacji deszczowej pod ul. Chopina brukiem kamiennym z wypełnieniem spoin zaprawą cementową,
  • wykonanie okładziny cyklopowej z kamienia naturalnego na istniejącym przelewie awaryjnym - mnichu wraz z wymianą szandorków i kraty,
  • wykonanie okładziny cyklopowej z kamienia naturalnego na istniejącej zastawce betonowej, montaż urządzenia wyciągowego wraz z nową zasuwą, montaż kładki stalowej oraz barier ochronnych stylizowanych wg wzoru z XIX w,
  • wymianę zniszczonych ubezpieczeń z elementów betonowych (dyble, korytka betonowe i płyty ażurowe) na ubezpieczenia z wykorzystaniem materiałów naturalnych w postaci bruków w dnie i na skarpach na odbudowanych odcinkach rowów. Nad ubezpieczeniem kamiennym przewiduje się układanie wegetacyjnej maty kokosowej z roślinnością charakterystyczną dla środowiska wodnego,
  • przebudowę istniejącego przepustu sklepionego (zabytkowego z 1813r.) z uwagi na jego zły stan techniczny na przepust sklepiony z zachowaniem wymiarów, wyglądu i elementów kamiennych zgodnych z oryginałem. Barierki z rur stalowych zostaną zastąpione na barierki stylowe zgodnie z oryginałem z XIX wieku,
  • przebudowę istniejącego przyczółka wlotowego przepustu nr 3 z uwagi na zły stan techniczny na identyczny zgodny z oryginałem wraz z montażem barier stylizowanych,
  • przebudowę istniejącego przepustu nr 4 z kręgów betonowych na przepust sklepiony z przyczółkami z cegły w celu podniesienia walorów estetycznych w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Odbudowa stawu i koryt rowów Parkowych będzie prowadzona po ich dotychczasowej trasie z dowiązaniem do istniejących górnych krawędzi skarp.