przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/100 dni na wymianę najstarszego kopciucha

100 dni na wymianę najstarszego kopciucha

22 Września 2021
kategoria:
News
100 dni na wymianę najstarszego kopciucha

Do końca roku pozostało 100 dni. W tym czasie na Śląsku powinny zostać wymienione najstarsze kotły, czyli te wyprodukowane przed 2007 rokiem. Takie terminy wynikają z uchwały antysmogowej województwa śląskiego. Dokument dokładnie precyzuje wiek pieca i termin jego wymiany.

Od wielu lat śląskie samorządy priorytetowo traktują zadania związane z ekologią. Podobnie jest w Pszczynie, gdzie na walkę ze smogiem przeznacza się wielomilionowe nakłady finansowe. Dzięki temu mieszkańcy mogą korzystać z programów umożliwiających dofinasowanie do wymiany starego kopciucha, termomodernizacji budynków, a także montażu odnawialnych źródeł energii.

- Statystyki przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami przez Referat ds. Jakości Powietrza pokazują, że wzrasta świadomość ekologiczna. Poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną Gramy czysto! #smogover staramy się nie tylko informować o możliwościach związanych z dofinasowaniem do wymiany kotłów, ale także o terminach wymiany najstarszych kopciuchów. W tym przypadku pozostało zaledwie 100 dni - informuje Dariusz Skrobol burmistrz Pszczyny, który zwraca uwagę na to, z jakich projektów mogą korzystać mieszkańcy gminy Pszczyna.

Terminy wymiany kotłów:
(zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Woj. Śląskiego)

► do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat
od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej)

► do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat
od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.)

► do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat
od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.)

► do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4
(według normy PN-EN 303-5:2012)

* Wiek instalacji należy liczyć na dzień 1.09.2017 r. Pierwsze wymiany kotłów, których należy dokonać do końca 2021 dotyczą instalacji z 2006 r. i starszych oraz nie posiadających tabliczki znamionowej.

Gramy czysto! #smogover - podsumowanie działań proekologicznych, które zostały zainicjowane w 2021 roku, a także III etapu PONE, który w tym roku zostanie zrealizowany.

  • Działalność Referatu ds. Jakości Powietrza

Referat ds. Jakości Powietrza funkcjonuje od 8 lutego br. i pełni rolę punktu obsługi dla mieszkańców, w którym udzielane są informacje dotyczące możliwości wsparcia przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Do dnia 21.09.2021r. trzyosobowy Referat udzielił 5540 konsultacji mieszkańcom Gminy Pszczyna (w tym 2739 przez telefon i 2801 osobiście).

  • Program Ograniczenia Niskiej Emisji etap III

Zrealizowane inwestycje:

         273 inwestycji polegających na wymianie kotłów na węgiel na kotły gazowe bądź pompy ciepła (nie udzielano dofinansowania na wymiany kotłów węglowych na kotły węglowe),

         36 inwestycji polegających na wymianie okien lub drzwi,

         20 inwestycji polegających na dociepleniu dachu bądź ścian.

  • Program „Czyste Powietrze”

Od początku roku 2021 w programie „Czyste Powietrze” zostało złożonych 639 wniosków dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terenie gminny Pszczyna, w tym 361 za pośrednictwem Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie (od 08.02.2021r.). W większości są to wnioski dotyczące wymiany kotła węglowego na gazowy.

Dla porównania w całym 2020 r. do WFOŚiGW w Katowicach z Gminy Pszczyna wpłynęło 210 wniosków.

  • Program Pilotażowy

Od momentu uruchomienia programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach - pilotaż” za pośrednictwem Referatu ds. Jakości Powietrza złożonych zostało 11 wniosków, wszystkie dotyczyły wymiany kotła węglowego na gazowy. Ogółem wniosków zostało złożonych 14.

  • Program STOP SMOG realizowany w latach 2020-2023

ETAP I

Zakwalifikowane wnioski:

- 86 sztuk na liście podstawowej,

- 11 sztuk na liście rezerwowej.

W 2021 r. została przeprowadzona weryfikacja osób wpisanych na listy zakwalifikowanych uczestników projektu, weryfikacja mieszkańców w terenie (zakwalifikowane 94 wnioski) oraz audyty energetyczne. Obecnie trwają konsultacje prac wynikających z audytów z mieszkańcami. W tym roku zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy etapu I.

ETAP II

W 2021r. został przeprowadzony II nabór programu STOP SMOG. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac w tym roku zostanie również przeprowadzona weryfikacja osób wpisanych na listy zakwalifikowanych uczestników projektu, a także weryfikacja mieszkańców w terenie. W II naborze zakładana jest realizacja 100 wniosków.

  • Słoneczna Gmina Pszczyna

Program „Słoneczna Gmina Pszczyna” obejmuje działania związane z budową infrastruktury służącej do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Pszczyna. Projekt obejmie 400 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy elektrycznej 1,364 MW.

W wyniku przeprowadzonego naboru wniosków w okresie 23.07 - 21.08.2021r, w ramach projektu  „Słoneczna Gmina Pszczyna- Etap I” zostało złożonych 342 wnioski. Wobec nie wykorzystania limitu przewidzianej liczby dotacji w ramach programu, jesienią 2021r. przeprowadzony zostanie kolejny nabór wniosków.

  • Działalność plenerowego punktu informacyjno-konsultacyjnego dot. Programu Czyste Powietrze i Programu Pilotażowego

Dotychczas zorganizowanych zostało 7 takich akcji, podczas wydarzeń skupiających dużą liczbę mieszkańców - 13 czerwca (niedziela) podczas Jarmarku Staroci, 17 lipca (sobota) podczas Festiwalu Śląskie Miraże, 1 sierpnia (niedziela) podczas Dni Miodu, 22 sierpnia (niedziela) podczas Dni Pszczyny, 28 sierpnia (sobota) podczas Gminnych Dożynek oraz 21 września na parking przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego podczas akcji rozdawania krzewów mieszkańcom.