W gminie Pszczyna powstaną dwie kolejne Zielone Pracownie! Już wkrótce z tych nowoczesnych sali lekcyjnych będą korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie.
Zielona Pracownia to konkurs organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizowanych będzie 70 przedsięwzięć w całym województwie. Głównym celem tej inicjatywy jest utworzenie pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych i geologicznych w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz szkołach średnich.
Na liście szkół, które otrzymają dofinansowanie, są dwie placówki z gminy Pszczyna. To Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarkowie. Obie otrzymają po 48 tysięcy złotych dotacji na stworzenie pracowni. Dodatkowo szkoła w Czarkowie już otrzymała 12 tysięcy złotych w konkursie na projekt- teraz te środki będą stanowiły wkład własny podczas tworzenia Zielonej Pracowni.
- Zielone Pracownie od lat pomagają uczniom z gminy Pszczyna rozwijać zainteresowania i umiejętności. Z takich sali korzystają już uczniowie Szkoły Podstawowej w Studzionce (od 2020 roku), Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Kolonia Jasna (od 2021 roku) oraz Szkoły Podstawowej w Brzeźcach i Szkoły Podstawowej nr 5 na osiedlu Piastów (od 2022 roku). W 2023 roku Zielone Pracownie otwarto w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. W tym roku dzięki współpracy z WFOŚiGW w Katowicach otwarto również dwie EKOPracownie - w szkole Brzeźcach i Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie - wylicza burmistrz Dariusz Skrobol.
Inicjatywę chwali również zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka. - Dzięki wyposażeniu szkolnych pracowni w nowoczesny sprzęt, uczniowie maja dostęp do narzędzi i technologii, które pomagają im lepiej zrozumieć świat przyrody i jego złożone procesy - mówi. Zastępca burmistrza zwraca również uwagę, że już utworzone Zielone Pracownie nie tylko inspirują do nauki, ale często stają się motywacją do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. - Obserwujemy, że kształtowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych i edukacja na temat znaczenia dbania o planetę przynoszą efekty. Dziś już najmłodsi mieszkańcy wiedzą jak ważne są: segregacja śmieci, oszczędzanie wody i prądu oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii - dodaje Magdalena Czarnecka.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie
W Szkole Podstawowej nr 1 planowana jest nowoczesna, interdyscyplinarna klasa biologiczno-geograficzna, która będzie wyposażona w sprzęt, odpowiednie oświetlenie i układ mebli zgodny z przeznaczeniem pracowni. W pomieszczeniu "witać" będzie król puszczy - żubr - bohater projektu, który będzie centralnym motywem na tle fototapety.
Pracownia będzie miała również wyposażenie umożliwiające wykonywanie obserwacji mikroskopowych oraz mini-laboratorium. Pozostałe elementy wyposażenia, takie jak trapezowe stoliki, stanowisko nauczyciela z tablicą suchościeralną i monitorem interaktywnym, oraz modele i pomoce naukowe, mają na celu umożliwienie uczniom nauki i eksperymentowania w różnych dziedzinach biologii i geografii.
Zielona Pracownia będzie także wykorzystywana do realizacji projektu "Aktywni Błękitni - Szkoła przyjazna wodzie" oraz do nauki o ekologii i segregacji odpadów. Modernizacja pomieszczenia obejmować będzie również wymianę instalacji elektrycznej, oświetlenia, malowanie ścian i montaż rolet. Całość ma stworzyć przestrzeń sprzyjającą nauce, zgodną z tematem projektu i przyjazną dla uczniów.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarkowie
W Czarkowie powstanie nowoczesna pracownia, wyposażona w atrakcyjne narzędzia badawcze. Ławki w formie wysp umożliwią pracę grupową, a blat roboczy z tyłu sali będzie służył do analizy danych indywidualnie. W centrum pracowni znajdzie się wyspa demonstracyjno-eksperymentalna z stołem demonstracyjnym z dostępem do bieżącej wody i odprowadzaniem ścieków.
Przestrzeń będzie przyjemna i przyjazna dla nauki, a nauczanie będzie oparte na motcie "Myśl globalnie, działaj lokalnie". Na ścianach znajdą się mapy świata i okolic, z możliwością umieszczania kodów QR przez uczniów. Dodatkowo, przewidziano zegary ścienne wskazujące różne strefy czasowe oraz różę kierunków nad wejściem. Wyposażenie będzie zawierało mierniki bezprzewodowe firmy PASCO oraz multimedialne narzędzia, takie jak monitor interaktywny, plansze interaktywne i gry edukacyjne. Kącik tematyczny promujący ekologiczne nawyki będzie zachęcał uczniów do dbania o środowisko. Pracownia zostanie odnowiona, a kolorystyka będzie jasna i przyjazna dla oczu, a zaciemniające rolety poprawią jakość pracy z multimediami.