W piątek, 6 maja prezydent RP Andrzej Duda uroczyście podpisał projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Projekt skierowany zostanie do Kancelarii Sejmu. W uroczystości, która temu towarzyszyła, wziął udział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym - Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego - 3 powstań z lat 1919-1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.
- Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę - mówił prezydent. - To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej - ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda.
Prezydent podpisał dokument podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta. Wzięli w nim udział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
- Dziękuję panie prezydencie za ten gest, był pan z nami od początku, w tych ważnych dla Śląska chwilach związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich. Wierzę, że dzisiaj ta saga powstańcza znajduje piękny finał i Sejm RP przychyli się do pana wniosku o ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Dzisiaj już nikomu nie musimy tłumaczyć co to jest patriotyzm, oddanie dla Ojczyzny. Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy oddali życie za powrót Śląska do Polski, musimy kultywować ich pamięć i przekazywać ją z pokolenia na pokolenie, edukując młodych ludzi i budując w nich poczucie dumy z postawy ich przodków. Ta inicjatywa, pańska odwaga i obecność spowodowały, że dzisiaj Polacy inaczej spoglądają na Powstania Śląskie - mówił marszałek Jakub Chełstowski.
- Pamięć o historii własnego regionu jest bardzo ważna. Tutaj, na Ziemi Pszczyńskiej, w trakcie Powstań Śląskich prowadzone były liczne działania, których efektem był powrót w 1922 roku Śląska do Polski. Warto opowiadać o tamtych wydarzeniach i przypominać o tych osobach, które były gotowe oddać życie za wolność przyszłych pokoleń - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Z apelem do prezydenta o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich zwrócił się Sejmik Województwa Śląskiego. Mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i popierając zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystąpił z inicjatywą ustawodawczą.