przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Czas na industrialne emocje

Czas na industrialne emocje

10 Września 2021
kategoria:
News
Czas na industrialne emocje

Czas na industrialne emocje. INDUSTRIADA 2021 w Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego.

Przed nami kolejna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki. Hasło „Technika. To Was zaskoczy” to motyw przewodni tegorocznej Industriady, która już na stałe wpisała się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. INDUSTRIADA to wydarzenie, które już od 12 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu.

Dwunasta edycja Industriady odbędzie się 11 września w 25 miejscowościach i 33 obiektach. W ramach święta odbędą się 283 wydarzenia.

Tym razem będzie okazja poznać i wyjaśnić zagadki techniczne, a uczestnicy święta będą mogli zapoznać się z historią dziedzictwa poprzemysłowego - materialnego i niematerialnego i poznać technikę ,,od kuchni”. Tegoroczna odsłona Industriady, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W tym dniu szczególnie warto odwiedzić Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie, które przygotowało moc atrakcji utrzymanych w motywie „Technika. To Was zaskoczy”.

Uczestnicy INDUSTRIADY będą mogli zwiedzić Muzeum, a także wziąć udział w wielu specjalnie na ten dzień przygotowanych warsztatach i pokazach, m.in. warsztatach introligatorskich, kaligrafii, czy pokazach wyrobu ręcznie czerpanego papieru.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: biuro[at]tmzp.pl, tel. 502557804, ze względów bezpieczeństwa jedna grupa liczyć może 10 osób.

PROGRAM:

12:00 - 18:00 

  • Atrament z węgla - to Cię zaskoczy! - warsztaty kreatywne

Węgiel wykorzystać można na różne sposoby, można też nim pisać. Atrament węglowy produkowany z węgla drzewnego, brunatnego lub sadzy, zmieszanego z gumą stosowany był do wieku XII. Uczestnicy INDUSTRIADY będą mieli możliwość zrobić go samodzielne podczas warsztatów.

  • Jak powstaje książka od deski do deski - warsztaty introligatorskie

Warsztaty będą prowadzone przez pracowników Śląskie Oficyny Drukarskiej, na zabytkowych maszynach. Mają one na celu przybliżenie uczestnikom rzadkiego zawodu introligatora. Wykonają oni na dawnych ręcznych urządzeniach: obcinanie bloku papieru, falcowanie, bigowanie okładki, przyklejanie bloku okładki i obcinanie książki na gilotynie.

  • Papier ręcznie czerpany - pokaz

Uczestnicy INDUSTRIADY będą mogli zobaczyć jak wygląda proces ręcznego czerpania papieru, a może nawet spróbować zrobić go samodzielnie.

  • Kaligrafia - warsztaty kreatywne

Warsztaty kaligrafiI z absolwentami szkoły z Perugii we Włoszech. Rozwój narzędzi piśmienniczych i materiałów.

  • Warsztaty drukarskie od Gutenberga do laseru - pokaz pracy maszyny

Uczestnicy własnoręcznie będą mogli wykonać okolicznościowy druczek na zabytkowych maszynach takich jak Bostonka, Szczotka, Kalander.

  • Muzeum Prasy Śląskiej - prezentacja rozwoju techniki drukarskiej oraz powstawania gazet od składu ręcznego po skład komputerowy - zwiedzanie fabularyzowane

Uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzania Muzeum Prasy Śląskiej z przewodnikiem, który przedstawi historię druku oraz czasopiśmiennictwa na Śląsku. Prezentacja rozwoju techniki drukarskiej oraz powstawania gazet od składu ręcznego po skład komputerowy.

W ramach INDUSTRIADY przed Muzeum Prasy Śląskiej będzie również działał mobilny punkt szczepień. Szczepienie w tym punkcie będzie wykonywać firma GYNCENTRUM z Katowic, a dostępna będzie jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson.