przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Ekologicznie dla poszukiwaczy przyrodniczo-historycznych przygód

Ekologicznie dla poszukiwaczy przyrodniczo-historycznych przygód

30 Października 2020
kategoria:
News
Ekologicznie dla poszukiwaczy przyrodniczo-history

ARiPZP od lat zajmuje się prowadzeniem edukacji ekologicznej w szerokim tego słowa znaczeniu. Zajęcia prowadzone są zarówno w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrodzie Żubrów i poruszają tematykę świata roślin oraz zwierząt i ich wzajemnej korelacji.

W roku 2019 prowadzono zajęcia współfinansowane z WFOŚiGW pod nazwą TROPEM ŻUBRA, MAGIA ZIÓŁ oraz SEKRETY PSZCZÓŁ. Ponadto zostały zrealizowane także warsztaty specjalne pod nazwą EKO SKRZOT, które odbywały się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Warsztaty były poświęcone tematyce ochrony środowiska, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ograniczenie niskiej emisji, walkę ze smogiem, segregację odpadów .

Ponadto nawiązując do naturalnego i jakże prostego życia naszych przodków organizowano warsztaty komercyjne, podczas których tworzono naturalną żywność i proste kosmetyki, rodem z babcinej fabryki.

Co mówią liczby ? - realizacja za 2019

Lp.

Rodzaj warsztatów

Liczba osób

1

Eko skrzot

200

2

Tropem żubra

 5134

3

Magia ziół

226

4

Sekrety pszczół

1356

5

Manufaktura zdrowia

98

6

Manufaktura kosmetyków

223

 

W roku 2020 oferta zajęć ekologicznych WFOŚiGW została poddana lekkiemu liftingowi, a mianowicie zakupiono nowe materiały dydaktyczne, wprowadzono możliwość skorzystania z zajęć dla dodatkowej grupy wiekowej - licealnej, wzbogacono tematykę, a ponadto miejsce MAGII ZIÓŁ zajęły CZTERY PORY ROKU W OGRODZIE PRABABCI,, które doskonale korespondują z tworzącym się w skansenie Ogrodem botanicznym. Zajęcia w ogrodzie prababci doskonale łączą się zaś z SEKRETAMI PSZCZÓŁ pokazując uczestnikom, jak ważne dla życia owadów są rośliny i ich różnorodność, co z kolei przekłada się i jest warunkiem naszej egzystencji na Planecie Ziemi. Obcowanie z przyrodą pozwala na osiągnięcie równowagi psychofizycznej, drzewa i krzewy dostarczają tlenu, są schronieniem dla ptaków oraz zwierzaków, które z kolei w połączeniu z szumem gałęzi tworzą niesamowity solfeż, czyli mówiąc prosto, nadają na takich częstotliwościach, które są dla człowieka naturalne, wprawiają w błogi relaks lub dają niesamowitą energię do działania. Dzięki wsparciu z WFOŚiGW jesteśmy wstanie podarować mieszkańcom garść zdrowia, czyste powietrze i masę dobroczynnych dźwięków. Ponadto zakupiliśmy także budki lęgowe, które niebawem zawisną w obydwu ośrodkach edukacyjnych w liczbie po 23 sztuki w Skansenie i 23 sztuki w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, a zatem skrzydlata i czworonożna armia będzie miała pole do popisu, turyści natomiast muzykoterapię - lek naszych praprzodków dla ciała i ducha.

W trakcie prowadzenia zajęć ogromny nacisk kładziemy na elementy Montessori, czyli naukę przez poznanie i doświadczenie. Tworzymy ekologiczny świat, w którym Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, jak to mawiał Albert Einstein, ponieważ wiedza bywa ograniczona…Uczestnicy odnajdują swój potencjał, pogłębiają wiedzę na temat flory i fauny, zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie.. Pokazujemy radość wypływającą z procesu uczenia się w trakcie przebywania na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie z otaczającą nas przyrodą.  

Odwiedzający nas uczestnicy mają także okazję poznania podczas zajęć tajników mitologii śląskiej, spotykając na swej drodze beboka, rusałkę, bałamutnika, bzionka i inne mitologiczne postaci, które są ściśle odpowiedzialne za procesy zachodzące w przyrodzie, strzegą roślin i zwierząt. W to wierzyli nasi przodkowie i ta wiara dawała im niezwykłą siłę do pracy.

CZTERY PORY ROKU W OGRODZIE PRABABCI są także prowadzone jako zajęcia dla osób dorosłych. Niejednokrotnie odwiedzają nas osoby ze specjalnymi potrzebami, a my szyjąc ofertę na miarę kładziemy ogromny nacisk na sensorykę i zmysły, w nawiązaniu do przeszłości, wykorzystując prostotę i naturę.

Latem przeprowadziliśmy także cykl zajęć przy wsparciu UM pn. Kosić, czy nie kosić, oto jest pytanie, podczas których zwróciliśmy uwagę, a w zasadzie nasi eksperci zwrócili uwagę, na bogactwo i różnorodność przydomowych ogródków oraz wykorzystanie tych ekologicznych roślin w życiu codziennym, czy to do produkcji kosmetyków, syropów, czy też innych specyfików z babcinej spiżąrni rodem.

Aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu współfinansowanego przez UM pn. Naturalnie w Skansenie, podczas którego natura, prostota i ekologia to tematy przewodnie, a zatem wykorzystujemy niejednokrotnie zapomniane tajniki naszych babć rozbudzając w turystach ciekawość lub przywołując wspomnienia z dzieciństwa.

Z uwagi na sytuację pandemiczną realizacja w roku 2020 jest utrudniona

Przygotowane przez ARiPZP zajęcia ze względu na charakter odbywają się dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami, w skansenowym ogrodzie prababci, na tarasie widokowym, w altanie oraz wewnątrz budynku edukacyjnego gdzie przeprowadzane są pogadanki w oparciu o przygotowaną ekspozycję lub tematyczne eko warsztaty.

 

Co mówią liczby ? - realizacja za 2020

Lp.

Rodzaj warsztatów

Liczba osób

1

Tropem żubra

 496

2

Cztery pory roku w ogrodzie prababci dzieci

57

3.

Cztery pory roku w ogrodzie prababci dorośli

291

4

Sekrety pszczół

0

5

Manufaktura zdrowia

0

6

Manufaktura kosmetyków

128

7

Kosić, czy nie kosić oto jest pytanie…

60

8

 

Naturalnie w skansenie

90