Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, a po nich Nowy Rok. Jest to okres, w którym nagminnie używa się fajerwerków.
Statystyki wykazują, że zwłaszcza w okresie noworocznym wskutek niewłaściwego używania ogólnie dostępnych materiałów pirotechnicznych wiele osób, w tym dzieci, doznaje licznych obrażeń ciała. Często poszkodowane są również osoby postronne.
Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz komendant Straży Miejskiej Artur Krzyżaniak przypominają, że zgodnie z obowiązującym prawem fajerwerki należy sprzedawać tylko w taki sposób, by kupujący nie miał do nich bezpośrednio dostępu, tzn. powinien je podać sprzedawca. Nie można ich wykładać na stoiskach samoobsługowych. Kupować je może tylko osoba pełnoletnia. Zapalać fajerwerki powinny wyłącznie osoby dorosłe. Materiały pirotechniczne powinny być używane zgodnie z załączoną do nich instrukcją i tylko w miejscach, gdzie nie stworzą zagrożenia dla ludzi, a także nie spowodują zagrożenia pożarem.
Na posiadanie i używanie materiałów wybuchowych wymagane jest zezwolenie wydane przez wojewodę. Jednakże jest grupa fajerwerków, na które nie trzeba uzyskiwać zezwolenia. Do kategorii tych materiałów zaliczone zostało 20 rodzajów wyrobów pirotechnicznych;, m.in. zimne ognie, rakiety, bączki, fontanny, ognie bengalskie oraz wszelkiego rodzaju kapiszony. Wymienione one są w załączniku do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 29 lipca 2005r. w sprawie wykazu wyrobów pirotechnicznych, na których nabywanie, przechowywanie lub użytkowanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia (Dz. U. Nr. 158. poz .1329). Mowa tu o materiałach o mniejszej sile rażenia, które powinny posiadać znak literowy „NWP”.
Za sprzedaż fajerwerków osobom niepełnoletnim grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Za nieostrożne obchodzenie się z nimi grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Karą za detonowanie petard w miejscach publicznych może być między innymi mandat, którego wartość znacznie przekroczy cenę zakupu materiałów pirotechnicznych. Za zakłócanie ładu i porządku publicznego grozić może grzywna w postępowaniu mandatowym do 500 zł, a przed Sądem kwota ta może sięgnąć do 5 tys. złotych.