przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Finanse samorządów tematem posiedzenia zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

Finanse samorządów tematem posiedzenia zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

05 Lipca 2024
kategoria:
News
Finanse samorządów tematem posiedzenia zarządu

W piątek w Katowicach odbyło się pierwsze posiedzenie nowego zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Główne tematy rozmów skupiły się na aktualnym stanie finansów jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.

Podczas obrad szczególną uwagę zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów poświęcił wyzwaniom finansowym, z którymi borykają się gminy i powiaty w województwie śląskim. Omówione zostały czynniki, które w ostatnich latach przyczyniły się do spadku dochodów JST.

Raport „Ogólna analiza sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego po zakończeniu 2023 r.”, przygotowany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów, bardzo szczegółowo przedstawia ubytki samorządów w dochodach z wpływów z PIT. Suma „czystych” ubytków dla gmin i powiatów naszego województwa przekracza 10 miliardów złotych!

Gmina Pszczyna na skutek zmian w ustawie o dochodach o dochodach, wprowadzonych w latach 2019-2023, utraciła 104 miliony złotych. Pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego również wspólnie doświadczyły ubytku 106 milionów złotych, a Powiat Pszczyński - wg raportu - 56 milionów. Subwencje oraz doraźny „dodatkowy PIT” tylko częściowo pokryły straty.

- W ramach prac zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów poszukujemy rozwiązań, które poprawią sytuację samorządów. Bez zmian systemowych, dotyczących wzrostu bieżących dochodów własnych JST w kolejnych latach, znacznej części samorządów grozi recesja, brak środków na wkład własny przy pozyskiwaniu funduszy z KPO, a tym samym znaczące ograniczenie inwestycji - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol, członek zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

- W Pszczynie brak subwencji może spowodować znaczne uszczuplenie wydatków bieżących, wydatków na drogi oraz rezygnację z większości przedsięwzięć i remontów - przedstawia konsekwencje skarbnik gminy Artur Krawczyk. Dodaje, że rozwiązanie tej sytuacji to temat kluczowy dla wszystkich gmin i powiatów w kraju.

Stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w tej sprawie zostało również przedstawione podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zarząd ŚZGiP zobowiązał się do kontynuowania dialogu, aby znaleźć skuteczne rozwiązania dla JST i zapewnić stabilność finansową samorządów.