7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). To czas, by przypomnieć sobie, jak ogromne znaczenie ma profilaktyka, regularne badania i codzienne dbanie o zdrowie - fizyczne i psychiczne. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Moje zdrowie, moje prawo”, zwracając uwagę na to, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do usług zdrowotnych, czystego powietrza, wody, pożywienia oraz edukacji zdrowotnej.
W ostatnich dniach Gmina Pszczyna podpisała umowę ze Szpitalem Joannitas w Pszczynie na realizację programów polityki zdrowotnej: profilaktyki cukrzycy typu 2, a także badań jelita grubego.
- Zdrowie to nasz największy kapitał. Często o nim zapominamy w codziennym biegu. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z dostępnych badań i programów profilaktycznych. Jako samorząd wspieramy realizację wielu programów prozdrowotnych - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
„Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 dla mieszkańców Pszczyny w wieku 45-65 lat”.
Program realizowany jest od 1 kwietnia do 15 grudnia 2025 roku lub do wyczerpania limitu badań.
Skierowany jest do osób z grupy ryzyka - z nadwagą, otyłością, niską aktywnością fizyczną lub z historią cukrzycy w rodzinie.
Do grupy wysokiego ryzyka należą osoby z nadwagą lub otyłością, o niskim poziomie aktywności fizycznej, powyżej 45 r.ż., u których w rodzinie potwierdzono przypadki cukrzycy oraz stwierdzono obecność stanu przed cukrzycowego (ww. czynniki mogą występować zarówno osobno, jak i jednocześnie). W związku z powyższym program będzie skierowany do mieszkańców Gminy Pszczyna w wieku 45-65 lat z wyłączeniem osób, u których już wcześniej zdiagnozowano cukrzycę typu 2.
W ramach programu przewidziane są:
Wszelkie informacje oraz zapisy dokonywane są pod nr tel. - 32 611-53-03.
W 2025 roku Gmina Pszczyna finansuje również inne programy prozdrowotne. Dzięki dotacjom o łącznej wartości 274 000 zł, realizowane będą m.in.:
Warto również przypomnieć, że od 1 kwietnia dzięki współpracy gminy Pszczyna ze Szpitalem Joannitas realizowany jest program badań jelita grubego. Regularna kolonoskopia pozwala wcześnie wykrywać zmiany nowotworowe i zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.