W ramach dążenia do poprawy opieki zdrowotnej i zapobiegania chorobom, gmina Pszczyna oraz Szpital Joannitas w Pszczynie zawarły umowę na realizację programu profilaktycznego. Program skoncentrowany jest na zapobieganiu raku jelita grubego oraz zakupie niezbędnego sprzętu medycznego.
Program profilaktyczny, którego koszt na rok 2024 wynosi 93 000 złotych, ma na celu zidentyfikowanie potencjalnych przypadków raka jelita grubego wśród mieszkańców gminy Pszczyna, którzy nie mieli objawów sugerujących obecność tej choroby w ciągu ostatnich 10 lat. Obejmuje on grupę około 60 osób, z których większość mieści się w przedziale wiekowym 50-75 lat. Program uwzględnia także osoby młodsze, takie jak te pochodzące z rodzin z dziedzicznym ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego lub posiadające krewnych zdiagnozowanych z tą chorobą.
- Podpisaliśmy umowę na program profilaktyczny, który ma na celu zapobieganie oraz wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli skuteczniej chronić zdrowie mieszkańców naszej gminy - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
- Podpisanie umowy na ten program stanowi ważny krok w kierunku poprawy opieki zdrowotnej i profilaktyki wśród mieszkańców gminy Pszczyna. Dzięki współpracy między samorządem i szpitalem, możliwe będzie skuteczne zapobieganie i wykrywanie chorób oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego - mówi Zofia Masny-Klimczak, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
Dodatkowo gmina zakupiła na potrzeby szpitala również sprzęt medyczny o wartości 14 183,05 złotych. W skład wyposażenia wchodzi m.in. zestaw fantomów do treningów resuscytacji, apteczka pierwszej pomocy, a także defibrylator szkoleniowy. Zakupione urządzenia stanowią niezwykle istotne narzędzia w prowadzeniu skutecznych szkoleń i treningów, które pomagają podnieść poziom wiedzy i umiejętności personelu medycznego .