Zapraszamy do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Pamiętajmy o ogrodach". Jest to konkurs na najpiękniejszy ogródek przydomowy przyjazny pszczołom i innym owadom zapylającym.
Celem konkursu jest popularyzowanie ogrodów jako przestrzeni powiększającej bioróżnorodność ekosystemów roślinnych Polski i zwiększającej ilość pożytków pszczelich, szczególnie w okresach poza kwitnieniem rzepaku, akacji czy lipy. Ogród przydomowy to wspaniała przestrzeń do wysiewania roślin miododajnych, które nie tylko pięknie kwitną i mogą stać się prawdziwą ozdobą kwietnych rabatek, ale posiadają często zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetyce czy w kuchni. Tradycyjny ogródek przydomowy charakteryzował się dużą różnorodnością gatunkową występujących w nim roślin, które kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Był to prawdziwy raj dla pszczół! Dzięki bogactwu gatunkowemu roślin, stanowił cenne nisze ekologiczne, z których chętnie korzystały zarówno pszczoły miodne, jak i dziko żyjące zapylacze, ale także płazy, ptaki, jeże, nietoperze… W dobie ogromnych monokultur uprawowych w rolnictwie, zanikania łąk i pastwisk, przydomowe ogrody mogą stać się bardzo ważną przestrzenią w walce o zachowanie bioróżnorodności ekosystemów roślinnych w naszych regionach, cenną przestrzenią zwiększającą bazę pożytkową dla pszczół. Idea odtwarzania tradycyjnych, kwietnych ogrodów przydomowych i zakładania kwiatowych rabat zamiast trawników obsadzonych iglakami jest ze wszech stron korzystna i powinna być bliska wszystkim pszczelarzom, miłośnikom pszczół i pięknych roślin. Pamiętajmy, że nasze życie zależy od życia pszczół, a każda dodatkowo wysiana roślina miododajna zwiększa szanse na przetrwanie tych niezwykłych owadów!
ZASADY KONKURSU
W konkursie może wziąć udział każdy, kto do 30 września 2021 roku prześle na adres Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi materiał zdjęciowy w formie cyfrowej (około 10 fotografii) przedstawiający uprawiany przez siebie ogród kwiatowy, wraz z krótkim opisem rosnących w nim roślin przyjaznych pszczołom. Ważne jest udokumentowanie, że rośliny rosnące w ogrodzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni obficie kwitną, powiększając bazę pożytkową i stwarzając przestrzeń przyjazną pszczołom i innym owadom zapylającym.
WZP w Łodzi
ul.Narutowicza 59,
90-130 Łódź
biuro[at]wzp-lodz.nazw.pl
Zdjęcia można przesyłać drogą mailową lub nagrane na płytę CD. Każdy wysyłający zgłoszenie musi dołączyć kartę zgłoszeniową, z potwierdzeniem, że zgadza się na ewentualną publikację swojego tekstu i materiału zdjęciowego i użytkowanie go przez WZP w Łodzi w akcjach na rzecz ochrony owadów zapylających.
Bliższe informacje w biurze WZP w Łodzi - tel. 42 678 92 74.
Konkurs objęty jest patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego - Pana Grzegorza Schreibera, Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego - Pana Tadeusz Dylona, a także firmy Łysoń i fundacji Apikultura.
fot. freepik.com