Obok dyscypliny i odpowiedzialności, szczepienia są najskuteczniejsza bronią z COVID-19. Szczepionki dają nam możliwość przerwania transmisji wirusa, dlatego stanowią nie tylko ochronę osoby szczepionej, ale również zmniejszają ryzyko zakażenia jej rodziny i bliskich. Dlatego warto się zaszczepić i będę do tego zachęcał mieszkańców gminy Pszczyna.
Na terenie gminy funkcjonuje siedem punktów szczepień. Z rozmów z dyrektorami tych placówek wiem, że działają tak, aby zapewnić mieszkańcom jak najwięcej szczepień, spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, lecz skorzystać mogą wyłącznie z ograniczonej liczby dostarczonych dawek. Dla zobrazowania sytuacji, w ostatnim czasie do każdego z punktów dostarczanych było maksymalnie do 30 szczepionek na tydzień. To zdecydowanie za mało. Niestety decyzja o takiej liczbie zapada poza samorządami i nie była konsultowana z władzami gminy. Ta liczba jest niesatysfakcjonująca i to ona w znacznym stopniu wpłynęła na to, że dotychczas, tj. do 8 kwietnia br. w gminie Pszczyna pierwszą dawką zaszczepiono 2519 osób i 1029 osób dwiema dawkami.
Punkty szczepień są gotowe podawać więcej dawek. Z ich deklaracji z dnia 8 kwietnia br. wiem, że tygodniowo są w stanie zaszczepić nawet 580 osób, gdyby tylko mogły zamawiać dowolną liczbę szczepionek. Psoniżej publikuję przekazane dane dotyczące maksymalnej liczby osób, które placówki są w stanie zaszczepić tygodniowo. Są to informacje podane przez punkty szczepień:
Ostatnio, gdy tylko jeden z wymienionych punktów poinformował o dodatkowych terminach szczepień, automatycznie Urząd Miejski w Pszczynie przekazał tę informację dalej i spotkała się ona z olbrzymim odzewem. To pokazuje jak wielkie jest zainteresowanie mieszkańców przy niewielkiej liczbie dostępnych dawek szczepionki.
Odnosząc się do statystyk, pragnę zauważyć, że w przypadku szczepień nie ma rejonizacji. Oznacza to, że mieszkańcy naszej gminy mogą szczepić się również poza miejscowością, w której mieszkają. I takie sygnały również otrzymuję. Wiem, że pszczynianie wybierają takie punkty, które gwarantują bliższy termin i szczepią się na przykład w Katowicach. Oczywiście jestem zdania, że celu przyspieszenia programu szczepień najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie liczby dawek dostępnych w samej Pszczynie, z tego powodu w czwartek zwróciłem się do wicewojewody śląskiego z prośbą o podjęcie działań, które przyczynią się do zwiększenia ilości szczepień na terenie naszej gminy. Będę również rozmawiał z pozostałymi ośrodkami medycznymi z Pszczyny, by włączyły się w akcję szczepień. Wcześniej zadeklarowaliśmy także współpracę, w tym finansową w temacie utworzenia punktu szczepień masowych na terenie powiatu pszczyńskiego.
Dodatkowo warto wspomnieć, iż już w styczniu Urząd Miejski w Pszczynie uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym zgłaszać mogą się mieszkańcy, którzy potrzebują zorganizowania transportu na szczepienie. Ta pomoc skierowana jest przede wszystkim do osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości przemieszczania się. To numer 664-316-645. Jeżeli ktoś z mieszkańców potrzebuje takiej pomocy, proszę nie wahać się i zadzwonić.
By zwiększyć zainteresowanie mieszkańców szczepieniami oraz wzmocnić przekaz o organizacji transportu, wspólnie z wszystkimi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej gminy wsparliśmy akcję informacyjną. Ochotnicy rozdystrybuowali ponad 30 tysięcy ulotek. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, nie wykluczamy udziału w podobnych akcji informacyjnych w najbliższej przyszłości.
Zadbaliśmy także o szczepienia pracowników oświaty. Dyrektorzy pszczyńskich placówek zgłosili do Systemu Informacji Oświatowej 562 osoby. Przypomnę tylko, że w momencie zgłoszenia w szkołach i przedszkolach realizowane były zajęcia. Ta liczba nie jest uwzględniana przy powyżej podanych danych z naszej gminy.
Zachęcam do korzystania ze szczepień i życzę wszystkim mieszkańcom dużo zdrowia!
Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol