Piękny zimowy krajobraz ostatnich dni skłania do spacerów. Wiele osób w czasie wycieczek po Parku Zamkowym zatrzymuje się, aby nakarmić ptaki. To ważne i wspaniałomyślne. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach.
Ptaki duże z parków miejskich, np. łabędzie nieme, kaczki krzyżówki
Gdzie dajemy jeść?
W miejscu spokojnym i czystym (na trawniku w parku, nad brzegiem rzeki). Powinno być na tyle odsłonięte, aby w razie zagrożenia ptaki mogły zareagować, uciec i bez problemu wzbić się w powietrze. Nie wrzucamy pokarmu do wody!
Czym dokarmiamy?
Ptaki małe, które przylatują do karmnika, np. sikory, kosy, dzięcioły, kowaliki, gile, dzwońce, raniuszki, mazurki, wróble, szczygły, grubodzioby
Gdzie ustawiamy karmnik?
Z daleka od zagrożeń (dróg, legowiska psa, kota, dużej liczby ludzi, okien budynków). W miejscu dobrze widocznym, umożliwiającym swobodne wzbicie się do lotu. Dobrze, aby w pobliżu było drzewo czy krzew, gdzie ptaki mogą usiąść, zjeść i odpocząć.
Czym dokarmiamy?
Pamiętaj:
O tym, jak mądrze dokarmiać ptaki możecie również dowiedzieć się z tablicy umieszczonej przy głównej alei w Parku Zamkowym. Zachęcamy do zapoznania się z tą krótką informacją podczas spacerów.
Zwierzęta w Parku Zamkowym w Pszczynie - 21.01.2023fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna