9 listopada odbyły się uroczystości związane z dziesięcioleciem Muzeum Militarnych Dziejów Śląska - instytucji, która na przestrzeni ostatniej dekady stała się wyjątkowym miejscem na mapie kulturowej Pszczyny i całego regionu.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą, a następnie przeniosły się do Starostwa Powiatowego w Pszczynie, gdzie prezes Stowarzyszenia Pro Memoria, dr hab. Marian Małecki, prof. UJ, wygłosił wykład na temat rozwoju i znaczenia Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.
Ważnym punktem jubileuszu było przyjęcie nowych członków do Stowarzyszenia. Do ich grona dołączyli: burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, ks. Sylwester Suchoń, proboszcz Parafii św. Marcina w Ćwiklicach oraz Jakub Cholewa.
- Jestem zaszczycony, że mogłem dołączyć do tego grona, obok księdza Sylwestra Suchonia, proboszcza Parafii św. Marcina w Ćwiklicach, oraz pana Jakuba Cholewy. To dla mnie wielki honor, być częścią organizacji, która z takim zaangażowaniem pielęgnuje naszą historię - powiedział Dariusz Skrobol.
W trakcie spotkania burmistrz Pszczyny złożył gratulacje członkom Stowarzyszenia oraz podkreślił ich wyjątkową rolę w pielęgnowaniu historii. Na ręce prof. Małeckiego burmistrz wspólnie z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Marią Szostak przekazał wyróżnienie - Ławeczkę Daisy - jako symbol uznania dla osób, które w sposób szczególny angażują się w życie pszczyńskiej społeczności.
Burmistrz Dariusz Skrobol, wyrażając wdzięczność i podziw dla działań Stowarzyszenia Pro Memoria, zaznaczył: - Muzeum Militarnych Dziejów Śląska zajmuje wyjątkową pozycję na mapie kulturowej naszego regionu. To tutaj, w Pszczynie, zebrano niezwykłe świadectwa historii Śląska i ziemi pszczyńskiej - naszej wspólnej przeszłości. Mam zaszczyt przekazać na ręce prof. dra hab. Mariana Małeckiego, prezesa Stowarzyszenia Pro Memoria, wyróżnienie Ławeczkę Daisy. Ten symboliczny dar trafia do osób, które szczególnie angażują się w życie społeczności, a Pan Profesor i Stowarzyszenie zasługują na najwyższe uznanie za swoje zaangażowanie i niestrudzoną pracę na rzecz naszej wspólnej pamięci.
Otwarte 9 listopada 2014 roku Muzeum Militarnych Dziejów Śląska składa się z dwóch pawilonów, w których odwiedzający mogą zapoznać się z eksponatami z różnych epok - od starożytności po współczesność. Szczególne miejsce poświęcono tu Bitwie pod Pszczyną z 1939 roku oraz powstaniom śląskim. Muzeum oferuje liczne prelekcje, lekcje historii na żywo, a także wystawy plenerowe, które umożliwiają poznanie historii z bliska i w atrakcyjny sposób.
Muzeum to gromadzi i eksponuje niezwykłe świadectwa historii ziemi pszczyńskiej i Śląska, będąc przestrzenią edukacyjną i pamięci. Inicjatywa ta jest zasługą Stowarzyszenia Pro Memoria - Stowarzyszenia Bitwy Pod Pszczyną 1939, którego członkowie z zaangażowaniem pielęgnują pamięć o lokalnej historii i kulturze.
W dniu jubileuszu otwarto również nową wystawę dedykowaną pamięci prof. dr. hab. Stanisława Grodziskiego oraz lapidarium zatytułowane „Śląskie miejsca chwały”. Dzięki stałej pracy i pasji członków Stowarzyszenia Pro Memoria, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska nie tylko kultywuje pamięć o przeszłości, ale i skutecznie edukuje kolejne pokolenia.
Jubileusze Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie - 09.11.2024fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna