przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Koncerty Freiburger Barockorchester i Finnish Baroque Orchestra podczas Festiwalu u Telemanna

Koncerty Freiburger Barockorchester i Finnish Baroque Orchestra podczas Festiwalu u Telemanna

09 Października 2023
kategoria:
News
Koncerty Freiburger Barockorchester i Finnish Baro

Koncerty Freiburger Barockorchester i Finnish Baroque Orchestra odbędą się w ramach Festiwalu Ars Cameralis oraz zostaną zaprezentowane podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu u Telemanna.

15.10.2023, godz. 18:00, Muzeum Zamkowe w Pszczynie (Sala Lustrzana)

Freiburger Barockorchester

Założona ponad trzydzieści pięć lat temu orkiestra bardzo szybko zyskała międzynarodową renomę i stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych orkiestr grających na instrumentach historycznych. Chociaż podstawowy repertuar orkiestry skupia się na dziełach barokowych i klasycznych, w jej programach można znaleźć także utwory kompozytorów romantycznych. Freiburger Barockorchester regularnie koncertuje na najważniejszych światowych scenach: Lincoln Center w Nowym Jorku, Wigmore Hall London czy Berlin Philharmonie to tylko niektóre z nich.

Zgodnie z zasadami historycznej praktyki, Freiburger Barockorchester podczas większości swoich koncertów pojawia się bez dyrygenta. Zdarza im się jednak spotykać na scenach z wybitnymi dyrygentami - Sir Simonem Rattle'em, Pablo Heras-Casado czy Teodorem Currentzisem, a z Rene Jacobsem łączy ich wieloletnia przyjaźń. W swoim dorobku mają kilkadziesiąt wydanych albumów, które potwierdzają nadzwyczajną różnorodność muzyczną Orkiestry. Zespół otrzymał liczne nagrody: Echo Klassik, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, był także nominowany do Grammy.  W Pszczynie Freiburger Barockorchester wystąpi ze skrzypkiem barokowym Gotffriedem von der Goltzem, który pokieruje Orkiestrą z pozycji koncertmistrza.

Gotfried von der Goltz

Skrzypek barokowy oraz kierownik artystyczny Freiburger Barockorchester. Von der Goltz jest wszechstronnym i elastycznym muzykiem. W jego repertuarze znajduje się zarówno muzyka wczesnego baroku, jak i muzyka współczesna, co znajduje odzwierciedlenie w jego bogatej dyskografii. Wyjątkową renomę zyskał przede wszystkim dzięki nagraniom niesłusznie zapomnianej muzyki baroku drezdeńskiego oraz twórczości czterech synów Bacha. 

PROGRAM:

„Exotism heading north”

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) - suita z „Les indes galantes”, część I

Carlo Farina (1600-1639) - Capriccio Stravagante

Francesco Geminiani (1687-1762) - Concerto grosso d-moll „La Folia”

***
Henry Purcell (1659-1695) - suita z „The Indian Queen” Z.630

Antonio Vivaldi (1678-1741) - Koncert skrzypcowy D-dur „Il grosso Mogul”

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) - suita z „Les indes galantes”, część II

 

17.10.2023, godz. 18:00, Muzeum Zamkowe w Pszczynie (Sala Lustrzana)

Finnish Baroque Orchestra

Chociaż fundamentem repertuaru Finnish Baroque Orchestra (FiBO) jest muzyka barokowa, ciągłe odkrycia w historycznych badaniach wykonawczych powodują, że orkiestra poszerza swoje horyzonty dodając utwory zarówno wcześniejsze, jak i późniejsze. Dlatego też w wykonaniu Orkiestry można usłyszeć utwory Sibeliusa, muzyki średniowiecznej, a także zamówione utwory na instrumenty historyczne takich współczesnych kompozytorów, jak Jukka Tiensuu, Pertuu Haapanen, Sarah Nemtsov czy Ville Raasakka.

Finnish Baroque Orchestra odegrała dosyć ważną rolę w powstaniu ruchu muzyki dawnej w Europie Północnej. FiBO już od swoich początków (jeszcze pod nazwą Sixth Floor Orchestra) dała się poznać jako orkiestra złożona z niezależnych muzyków, prezentująca szeroką i niezwykle zróżnicowaną gamę koncertową.

FiBO w swoim dorobku posiada albumu m.in. z muzyką Vivaldiego, Bacha, a w najbliższym czasie opublikują płytę łączącą muzykę barokową z fińską muzyką ludową.

Petri Kumela

Jeden z najbardziej wszechstronnych i interesujących fińskich gitarzystów klasycznych, który swoją pozycję ugruntował dzięki swojej barwnej palecie umiejętności. Kumela świetnie czuje się grając zarówno z instrumentami historycznymi, jak i ze współczesnymi kompozytorami.

Artysta koncertuje niemal na całym świecie: od Finlandii przez kraje europejskie, Ameryki Południową i Północną, Rosję, Indie aż po Bhutan. Jest laureatem wielu nagród, m.in. „Classical EMMA Award”.

PROGRAM

Joseph Haydn - Symfonia nr 4

Antti Auvinen - Andalusian Panzerwagen Jazz

Luigi Boccherini - Quintet No. 4 „Fandango” G. 448

Carlos Baguer - Symfonia nr 16

 

Organizator: Województwo Śląskie, Instytucja Kultury Ars Cameralis, Muzeum Zamkowe w Pszczynie