Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opinie i uwagi można zgłaszać do 14 czerwca.
Obowiązek utrzymania ciągłości tej usługi, czyli zapewnienia mieszkańcom niezawodnego i efektywnego sposobu odbioru odpadów komunalnych spoczywa na gminie. Niezależnie od działań samorządów z roku na rok opłaty za gospodarowanie i wywóz śmieci rosną w całym kraju. Ten problem dotyka również mieszkańców Pszczyny. Jest oczywiście wiele czynników, które na to wpływają. To między innymi: wzrost stawki za tonę odpadów, rosnące koszty energii i paliwa, ale też - co trzeba sobie powiedzieć wprost - wzrost produkcji odpadów, a tym samym wzrost ilości odbieranych śmieci z prywatnych posesji.
Dla przykładu:
Wpływ na cenę mają ponadto:
W związku z powyższym w projekcie uchwały zaproponowana stawka wynosi:
Co warto podkreślić, w Pszczynie zakres usług w porównaniu do wielu innych gmin jest dużo szerszy. Obejmuje:
Zanim dojdzie do głosowania Urząd Miejski w Pszczynie zaprosił do udziału w konsultacjach społecznych mieszkańców oraz organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. Opinie i uwagi do projektu w sprawie nowych stawek można zgłaszać drogą elektroniczną na adres: gk[at]pszczyna.pl, drogą pocztową na adres Urząd Miejski w Pszczynie, ul. Rynek 2, 43-200 Pszczyna lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim do dnia 14 czerwca. Formularz do konsultacji można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej: http://bip.pszczyna.pl/konsultacje-spoleczne-z-mieszkancami-projektu-uchwaly-w-sprawie-stawki-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi#cnt
Niepokojące, że różnica pomiędzy osobami zameldowanymi a zadeklarowanymi w gminie Pszczyna to około 2000 osób. W planie jest przeprowadzanie kontroli w celu identyfikacji osób, które mieszkają na terenie gminy, a nie uiszczają opłat za odbiór odpadów, a także identyfikacji przedsiębiorców, którzy nie posiadają odrębnej umowy na odbiór odpadów, a śmieci umieszczają w pojemnikach odbieranych z nieruchomości mieszkalnych. Zgodnie z Ustawą każdy przedsiębiorca oprócz umowy na odbiór odpadów zmieszanych powinien mieć umowę na odbiór wszystkich frakcji odpadów segregowanych. Odpady z prowadzonej działalności gospodarczej winny być odnierane oddzielnie od systemu gminnego, co będzie przedmiotem kontroli.