Od października tygodniowy plan zajęć Pacjentów Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego został uzupełniony o kolejny punkt - zajęcia z muzykoterapii. Muzyka wpływa pozytywnie na emocje
Wykorzystywany w zajęciach terapeutycznych dźwięk, rytm, melodia, czy harmonia ułatwia koncentrację, komunikację i relaks. Muzyka mobilizuje pacjentów do aktywności, nie tylko fizycznej, ale również emocjonalnej.
Prowadzenie muzykoterapii dla seniorów zapobiega depresji i zmniejszeniu aktywności, a także polepsza pamięć i obniża poziom odczuwanego lęku. Muzyka działa relaksująco, rozluźniająco i uspokaja organizm. Dodatkowo aktywna muzykoterapia angażuje seniorów w aktywność ruchową przy akompaniamencie muzyki. - Wprowadzenie terapii muzyką w tygodniowy plan zajęć dla naszych pensjonariuszy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego urozmaicenie ich pobytu, który stanie się dla nich po prostu przyjemniejszym i aktywniejszym. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa poprawi komfort pobytu pacjentów w naszym Szpitalu i przyczyni się do aktywizacji ruchowej i społecznej - mówi dr Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie.
Organizacja zajęć z muzykoterapii nie udałaby się, gdyby nie miłość do muzyki i pasja pracowników Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie, a w szczególności dyrektor Joanny Wiktorko oraz prowadzącej zajęcia - Flawiany Kani, która swoją muzykalnością i niesamowitym zaangażowaniem oczarowała podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego.
Pierwsze zajęcia tchnęły nowego ducha zarówno w pacjentów, jak i personel. Każdy uczestnik zajęć otrzymał mały instrument perkusyjny, na którym mógł grać w miarę swoich fizycznych możliwości. W takt muzyki pacjenci wydobywali również szelesty z kolorowej bibuły, tworząc w ten sposób uspokajająca atmosferę. Niespodzianką był krótki koncert na flet prosty i fortepian, podczas którego po szpitalnych korytarzach roznosiła się nastrojowa muzyka przypominająca o odchodzącym lecie.
- Bardzo mnie cieszy synergia w środowisku i współpraca Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz pszczyńskiego szpitala, nasi pacjenci będą mieli z niej wiele korzyści - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. I dodaje, że zaangażowanie personelu w opiekę nad seniorami jest bardzo duże. - Pracownicy robią wszystko, żeby seniorzy czuli się tutaj jak w domu. Sam Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy nie wygląda jak szpital, o atmosferę i ciekawe zajęcia dbają pracownicy i terapeuci, którzy starają się, by było przytulnie i sympatycznie - dodaje. Niedawno w otoczeniu szpitala dzięki współpracy z Zakładem Poprawczym powstał zakątek terapeutyczny - zielony ogród z ławkami, kwiatami i ziołami, gdzie seniorzy mogą spędzać czas na świeżym powietrzu.
- Zajęcia z arteterapii prowadzone w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w ramach nowego projektu pozwolą aktywizować seniorów - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. - Dla osób, które przebywają tu po kilka miesięcy, a czasami nawet ponad rok jest to dodatkowa formą, która ułatwi integrację. Wizyta w szpitalu i spotkanie z podopiecznymi była okazją do tego, aby zobaczyć i przekonać się, że takie spotkania mają bardzo dobry wpływ na seniorów - dodaje burmistrz.
Zajęcia z muzykoterapii będą się odbywały dwa razy w tygodniu, a dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie zapowiedziała także koncerty okolicznościowe dla seniorów w wykonaniu wychowanków Ogniska. - To chęć pomocy, pokazania naszych wartości, że nie skupiamy się tylko na edukacji dzieci i młodzieży, ale wspieramy też seniorów. Pacjenci mogą się świetnie bawić, rozwijać swoje umiejętności muzyczne, a to również zagospodarowanie ich czasu wolnego. Postaramy się dać im dużo radości, eliminować ich troski i smutki, bo zajęcia będą kierowane terapeutycznie w kierunku depresji - mówi Joanna Wiktorko, dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie i dodaje, że seniorzy już podczas pierwszych zajęć świetnie reagowali na zmiany muzyki.