Mimo wakacji nie słabnie zainteresowanie wymianą kotłów w gminie Pszczyna. Mija pół roku od wyodrębnienia Referatu ds. Jakości Powietrza w Urzędzie Miejskim, a liczbę osób zainteresowanych liczyć można w tysiącach. Mieszkańcy mogą skorzystać z kilku programów wsparcia.
Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego uruchomiony został 8 lutego. Obecnie mieści się w budynku przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie. To miejsce, gdzie mieszkańcy otrzymują pomoc w wyborze właściwego programu związanego z dofinansowaniem wymiany kotłów lub termomodernizacji. Dowiadują się także jak wypełnić wniosek.
W okresie od 8 lutego w referacie pomocy udzielono osobiście 1988 osobom, natomiast aż 2315 razy informacji udzielano telefonicznie. Te statystyki pokazują, że zainteresowanie wymiana kotłów nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Dla porównania w okresie od 8 lutego do 30 czerwca oscylowały one na poziomie 1499 osób obsłużonych w budynku oraz 2011 rozmów telefonicznych.
- Nasze półroczne doświadczenie pokazuje, że decyzja o wyodrębnieniu Referatu ds. Jakość Powietrza okazała się słuszna. Mieszkańcy w jednym miejscu mogą otrzymać wszystkie niezbędne informacje, a w konsekwencji podejmują decyzję o wymianie starych kotłów na nowe, bardziej ekologiczne źródła energii - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. Jak podkreśla, cieszy również rosnąca świadomość pszczynian dotyczącą ochrony środowiska. - Inwestycje w ekologię to działania, które będą służyć nie tylko obecnym pokoleniom, ale również przyszłym. Dbając o otoczenie dziś, sprawimy, że nasze dzieci i wnuki będą mogły żyć w bezpiecznym, zdrowym i przyjemnym miejscu.
W siedzibie referatu składać można dokumenty w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dotychczas za pośrednictwem Urzędu Miejskiego złożonych zostało 267 wniosków. Doświadczenie poprzednich miesięcy pokazuje, że drugie tyle mieszkańcy składają osobiście w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Równocześnie w siedzibie Referatu ds. Jakości Powietrza przyjmowane są wnioski w ramach Programu Pilotażowego, z którego korzystać mogą wspólnoty mieszkaniowe i właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych. Takich wniosków złożono kilkanaście.
- Zapraszamy mieszkańców zainteresowanych wymianą kotłów lub termomodernizacją do kontaktu. Jak pokazują nasze doświadczenia, często ten pierwszy krok jest właśnie najtrudniejszy. Na miejscu wyjaśnimy działanie programów związanych z dofinansowaniem, wytłumaczymy na jakich zasadach można z nich korzystać i pomożemy wypełnić wniosek - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
Warto nadmienić, że w gminie Pszczyna za pośrednictwem operatora można złożyć także wniosek o dofinansowanie w ramach programu STOP SMOG oraz Słoneczna Gmina Pszczyna - Etap I. Oba punkty znajdują się w Koszarach Ułańskich. W przypadku drugiego z wymienionych programów wsparcie przekazywane jest na montaż instalacji fotowoltaicznych, będących coraz bardziej popularną alternatywą dla kotłów na paliwo stałe.
Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco: