Zbliżają się ferie zimowe i sezon wędkarstwa podlodowego, a ujemne temperatury będą powodowały zamarzanie wód stojących i cieków wodnych.
Gorąco apelujemy o powstrzymanie się od wchodzenia na powierzchnię świeżo zamarzniętych akwenów!
Pokrywa lodowa będzie przy strefie brzegowej sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już paru metrów od brzegu jej trwałość będzie drastycznie maleć!
Aby lód wytrzymał ciężar dorosłej osoby jego pokrywa musi mieć grubość przynajmniej 7 cm.
Wartość ta dotyczy „lodu czarnego” czyli świeżego, przeźroczystego lodu, bez pęcherzyków powietrza, o krystalicznej strukturze, który tworzy się tworzy się w dni z temperaturami powietrza poniżej 0oC. Do grubości tej warstwy nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego - mętno biały, nieprzezroczysty lód, powstający w wyniku topnienia górnej warstwy lodu czarnego podczas roztopów, lodu pośniegowego - jasnoszary do prawie czarnej barwy lód, tworzący się przy kolejnym topnieniu i zamarzaniu śniegu zalegającego na pokrywie lodowej. Wymaganą grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach, w których temperatura również za dnia utrzymuje się poniżej - 10oC.
Wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu. Wody zamarzają i odmarzają od brzegów, dlatego pamiętaj na większych akwenach lód na środku jest znacznie cieńszy niż przy brzegu. Podczas wędrówki sprawdzaj co jakiś czas grubość lodu.
Jeśli z jakiś powodów musisz wejść na lód na lód to: