przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Nowa kampania edukacyjna "Koniec ery kopciuchów"/Koniec ery kopciuchów - 20.02.2025

Nowa kampania edukacyjna "Koniec ery kopciuchów"

21 Lutego 2025
kategoria:
News
Nowa kampania edukacyjna "Koniec ery kopciuchów"

W Pszczynie rusza kolejna inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Kampania edukacyjno-informacyjna "Koniec ery kopciuchów", zainicjowana przez Pszczyński Alarm Smogowy "Nie Dokarmiaj Smoga", została oficjalnie zaprezentowana podczas czwartkowego briefingu prasowego. Wydarzenie to połączono z odsłonięciem "antypomnika" przy centrum przesiadkowym w Pszczynie, symbolizującego "ostatniego kopciucha" i przypominającego o zbliżającym się terminie wymiany pozaklasowych kotłów - 31 grudnia 2025 roku.

Autor projektu "antypomnika", grafik Sebastian Mrozek z Pszczyny, stworzył go we współpracy z lokalnym artystą. Instalacja będzie eksponowana do końca roku, stanowiąc wymowny znak konieczności zmian w podejściu do ogrzewania domów.

Projekt realizowany jest w ramach programu Nasze Powietrze, finansowanego ze środków Clean Air Fund. Celem kampanii jest dotarcie do mieszkańców powiatu pszczyńskiego z informacją o zbliżającym się zakazie użytkowania pieców pozaklasowych od 1 stycznia 2026 roku, zgodnie ze śląską uchwałą antysmogową. - Chcemy dotrzeć do mieszkańców naszego powiatu z informacją wynikającą ze śląskiej uchwały antysmogowej o wchodzącym z dniem 1 stycznia 2026 roku, zakazie użytkowania pieców pozaklasowych, potocznie zwanych kopciuchami - podkreślała Katarzyna Klimek-Adamczyk ze Stowarzyszenia "Nie Dokarmiaj Smoga".

Patronat nad kampanią objęli starosta pszczyński Grzegorz Wanot oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- Kampania jest kolejnym krokiem w stronę czystszego powietrza, zdrowszego życia i lepszego jutra dla nas wszystkich. Pszczyńskie Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga” od lat prowadzi działania zmierzające do wzrostu świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności. Powiat Pszczyński jest partnerem tych działań. Co ważne, Stowarzyszenie angażuje młodych ludzi w akcje na rzecz poprawy jakości powietrza. Wyposaża młodzież w wiedzę, narzędzia i mobilizuje do podejmowania ciekawych inicjatyw. W naszym powiecie to właśnie młode pokolenie staje się ambasadorami czystego powietrza w swoich rodzinach - podkreślał Damian Cieszewski, wicestarosta.

Burmistrz Dariusz Skrobol przypomniał, jak gmina Pszczyna zmienia się pod kątem jakości powietrza. - Edukacja to jedno, ale realne liczby i to, co robiliśmy od 2016 roku pokazują, w jakim kierunku gmina Pszczyna, która słynęła niestety z tych złych statystyk, zmieniła swoje oblicze właśnie pod kątem czystego powietrza. W 2017 roku odbieraliśmy od naszych mieszkańców 7,2 tys. ton popiołu, w 2024 - jest to 1,5 tys. popiołu. Pokazuje to, ile kopciuchów w między czasie zostało wymienionych. Druga liczba, która pokazuje, jak poprawiamy powietrze to ilość złożonych wniosków o wymianę źródeł ciepła. Ponad 2200 wymienionych pieców na takie, które już nie trują, są piecami przede wszystkim z dofinansowań w ramach Programu „Czyste Powietrze” - wyliczał.

Podczas briefingu podsumowano dotychczasowe sukcesy i dalsze plany walki o czyste powietrze. - Jestem rodowitą pszczynianką. Szokujący był dla mnie opublikowany w 2016 roku raport WHO, w którym Pszczyna ujęta została jako drugie najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej. W kolejnych latach z przerażeniem śledziłam publikowane zestawienia przez Polski Alarm Smogowy, w których również zajmowała czołowe miejsca, a z których wynikało, że toksycznym powietrzem oddychamy nawet przez 1/3 roku. Dziś jako Stowarzyszenie i Pszczyński Alarm Smogowy wyrażamy satysfakcję ze zmiany, jakiej doświadczamy na przestrzeni kilku ostatnich lat. Zaangażowanie lokalnej społeczności w wymianę źródeł ciepła przynosi wymierne efekty. Poprawa jakości powietrza w naszym powiecie w okresie zimowym jest dostrzegalna gołym okiem. Efekt ten nie byłby możliwy do osiągnięcia, gdyby nie wysiłek i zaangażowanie władz samorządowych, organizacji pozarządowych i społeczników - zaznaczyła Katarzyna Klimek-Adamczyk.

Na terenie powiatu nadal znajduje się 3413 kotłów poniżej 3 klasy, które do końca 2025 roku muszą zostać wymienione.

W inauguracji kampanii wzięli udział również przedstawiciele innych gmin powiatu pszczyńskiego, a dr n. med. Marcin Leśniewski omówił skutki zdrowotne smogu. - Chciałbym, abyśmy zaczęli kojarzyć smog z dusznością. To najbardziej dotkliwa dolegliwość, która trapi pacjentów i może być pierwszym objawem poważnych chorób - przestrzegał lekarz.

W ramach kampanii Pszczyński Alarm Smogowy "Nie Dokarmiaj Smoga" planuje działania w mediach społecznościowych, premierę filmu edukacyjnego w czerwcu oraz warsztaty artystyczne dla seniorów.

Równocześnie zachęcamy wszystkich mieszkańców zainteresowanych tematem dofinansowania wymiany kotłów do odwiedzin Referatu Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie przy ul. 3 Maja 11.

Koniec ery kopciuchów - 20.02.2025

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna