Tradycyjnie podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego zaprezentowany został najnowszy numer „Kronik pszczyńskich”. Wydawcami Kronik Pszczyńskich są Urząd Miejski w Pszczynie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Nad ich redakcją czuwają Barbara Sopot-Zembok oraz Grzegorz Cempura.
Siódmy zeszyt „Kronik pszczyńskich” liczy sobie ponad 250 stron. Został podzielony na sześć rozdziałów: „Z kart historii”, „Książęta pszczyńscy”, Muzea, wystawy”, „Pszczyna się zmienia”, „Wydarzenia” i „Wspomnienia”. Czytelnicy znajdą tu artykuły opisujące fakty i wydarzenia sprzed wielu lat, a także sprzed kilku miesięcy, opis zmian jakie zachodzą w naszym mieście.
O czym między innymi przeczytamy w najnowszym wydaniu „Kronik pszczyńskich”? Joanna Strońska-Przybyła opisała mapę pszczyńskiego wolnego państwa stanowego Andreasa Hindenberga z 1636 roku oraz o jej twórcy i pierwszej wielkiej konserwacji. Halina Nocoń przygotowała bardzo ciekawy artykuł o Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim w Pszczynie. Jarosław Zawisza opisał konfiskatę dzwonów z terenu powiatu pszczyńskiego w okresie II wojny światowej, a Beata Rozmus przybliżyła działalność Urzędu Stanu Cywilnego.
W najnowszym wydaniu „Kronik pszczyńskich” znalazły się także fragmenty wspomnień śląskiego księcia z książki napisanej przez księcia Bolka von Hochberga i Mateusza Mykytyszyna. Są również wspomnienia księcia Petera von Hochberga. Marian Małecki opowiedział o wystawie dotyczącej zakonu templariuszy, natomiast Dominika Sulińska o ekspozycji prac Andrzeja Czeczota.
W rozdziale „Pszczyna się zmienia” możemy przeczytać artkuły o pszczyńskich kościołach autorstwa ks. Damiana Gatnara oraz ks. Mirosława Czyża. Małgorzata Tkaczyk opisała natomiast nowy budynek Pszczyńskiego Centrum Kultury. Daria Kosko wraz z Mirosławą Topałą opowiedziały o Żłobku Miejskim w Pszczynie. Uwadze polecamy artykuł Beaty Sarneckiej-Uziałko, który traktuje o szyldach na pszczyńskich kamienicach.
W dalszej części książki możemy zapoznać się z artykułami Oskara Piecucha o Ogrodach Daisy oraz Mikołaja Przemyka o tegorocznych Daisy Days i kształtowaniu tożsamości wizualnej. Potem są jeszcze dwa artykuły o 60-leciu; Dorota Wiat opowiedziała o historii Szkoły Podstawowej nr 4, a Robert Tomczyk o urodzinach PKO Banku Polskiego w Pszczynie. Siódmy zeszyt „Kronik pszczyńskich” wieńczą wspomnienia Piotra Buchty o Marcinie Bortelu.
- Ziemia pszczyńska i będąca jej sercem Pszczyna to miejsca, do których wraca się z prawdziwą radością. W „Kronikach pszczyńskich" staramy się poprzez pokazywanie wydarzeń, tradycji, systemu wartości, wiedzy o ludziach i zachodzących zmianach zachować pamięć dla przyszłych pokoleń - podkreślają Barbara Sopot-Zembok oraz Grzegorz Cempura, którzy czuwają nad redakcją „Kronik pszczyńskich”.
- Wspólnie zadbajmy o pamięć, utrwalenie wspomnień, faktów, wydarzeń tak, aby czas bezpowrotnie nie zatarł ich śladów. Kroniki to doskonałe źródło do przybliżenia historii, pokazania zmian, utrwalenia wspomnień. W „Kronikach pszczyńskich" autorzy przybliżają przeszłość i opisują te ulotne chwile, które już są przeszłością, a jeszcze chwilę temu były teraźniejszością - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Bardzo serdecznie chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w ich tworzenie, dzielenie się swoją wiedzą o przeszłości, udostępnienie zdjęć i dokumentów. Serdecznie dziękuję pani dr Barbarze Sopot-Zembok i panu Grzegorzowi Cempurze za zaangażowanie w realizację projektu - dodaje burmistrz, zachęcając do lektury i tworzeniu zapisów naszej historii w kolejnych latach.