przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Obchody 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Obchody 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13 Grudnia 2021
kategoria:
News
Obchody 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojenne

13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny. To ważna data dla Polaków.

Od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie w intencji ofiar stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed czterdziestu lat.

Na terenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 odsłonięto tablicę upamiętniająca czterdziestą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność. To tam m.in. spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, członkowie „Solidarności”, kombatanci, harcerze, uczniowie, którzy złożyli wiązanki kwiatów. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego, a także powstania NSZZ „Solidarność” była okazją to wspomnień. Do tego, aby przypomnieć, o jakie wartości walczyli Polacy, którzy przeciwstawiali się komunistycznej władzy.

W PZS nr 2 w Pszczynie odbyła się prelekcja „Solidarność w latach 1980-1981”, którą poprowadził Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach.

W poniedziałek, 13 grudnia zastępca burmistrza Piotr Sidzina złożył również wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą poświęconą pamięci Józefa Larysza, przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji „Solidarności” w Pszczynie.

Józef Larysz zmarł 7 marca 1983 r. Był jednym z założycieli i przewodniczącym „Solidarności w Elwo w Pszczynie. W stanie wojennym został internowany w Zabrzu Zaborzu, a po zwolnieniu dalej był nękany przez służby bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Po jednym z przesłuchań zmarł na zawał serca. Instytut Pamięci Narodowej uznał go za ofiarę stanu wojennego.

Obchody 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Pszczyna włączyła się w obchody wprowadzenia stanu wojennego.