Obok Pokazowej Zagrody Żubrów w pszczyńskim Parku Zwierzyniec powstała nowa, ciekawa atrakcja - ścieżka edukacyjna wraz z urządzeniami do edukacji ekologiczno-przyrodniczej. Pierwsze osoby miały okazję skorzystać z niej już podczas majówki.
- Ścieżka i urządzenia zostały usytuowane pomiędzy istniejącym zadrzewieniem , z zachowaniem bezpiecznej odległości od drzew. Zbudowana została przede wszystkim z myślą o najmłodszych, ale i dorośli znajdą tutaj wiele interesujących wiadomości i miło spędzą czas - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Czas spędzony na terenie Dzikiej Promenady na pewno będzie należał do ciekawych i będzie doskonałą przygodą - dodaje.
Jakie atrakcje czekają w tym miejscu? Tuż przy wejściu na ścieżkę znajduje się dendrofon, czyli leśne cymbały. To konstrukcja z zawieszonymi kawałkami różnego rodzaju drewna z pałeczką do uderzania w elementy. Edukacja polega na wydobywaniu dźwięków z dobranych pod względem akustycznym fragmentów różnorodnych gatunków drzew. Dendrofon jednocześnie uczy rozpoznawania tychże gatunków po układzie słojów oraz kolorze drewna.
Nieco dalej znajduje się leśna skocznia wysypana piaskiem. Przy torze znajduje się deska z podziałką odległości i tabliczkami ze zwierzętami. Dzięki temu nie tylko dowiemy się jak daleko skaczą między innymi żaba, kuna, lis, wiewiórka, sarna czy lis, ale również sami możemy spróbować swych sił w skoku w dal i porównać wynik do zwierząt.
Ciekawym punktem jest także ścieżka sensoryczna. Składa się ona z dziesięciu modułów z przykładowym wypełnieniem z kamienia, kory, piasku, mchu, krążków drewnianych, szyszek , żołędzi, żwiru i gałęzi.
Obok są jeszcze rzutnia do celu, z kompletem 100 kolorowych piłeczek oraz tablica informująca o czasie, jaki potrzebują na rozkład śmieci. Spacerowicze dowiedzą się, że na rozkład plastikowych butelek potrzeba aż 1000 lat. By było wygodnie poruszać się między poszczególnymi obiektami, ścieżka została wyłożona drewnianymi podestami.
Inwestycja powstała w ramach projektu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację Parku Pszczyńskiego w Pszczynie”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Priorytet V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów, poddziałanie: 5.4.1 Ochrona różnorodności biologicznej - ZIT.
Ścieżka edukacyjna w Parku Zwierzyniec w Pszczynie - 02.05.2022fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna