przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i masowej deportacji na Sybir

Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i masowej deportacji na Sybir

17 Kwietnia 2020
kategoria:
News
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i masowej depor

W piątek, 17 kwietnia zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok w imieniu mieszkańców złożyła wiązankę kwiatów pod Dębem Katyńskim na cmentarzu wojennym "Trzy Dęby".

Każdego roku w kwietniu w Pszczynie obchodzone są Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir. Corocznie w uroczystościach udział brali między innymi pszczyńscy Sybiracy, kombatanci i rodziny ofiar zbrodni katyńskiej. Towarzyszyli im samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, kół oraz związków, dyrektorzy pszczyńskich szkół i młodzież. Wydarzeniu towarzyszyły przemówienia oraz programy przygotowane przez uczniów.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną zrezygnowano z uroczystych obchodów. Delegacje reprezentujące lokalną społeczność zdecydowały się jednak samodzielnie uczcić pamięć naszych przodków, którzy reprezentowali najwyższe wartości: patriotyzm, honor i umiłowanie wolności i którzy z poświęceniem życia walczyli o Polskę.

W piątek na cmentarzu "Trzy Dęby" hołd ofiarom zbrodni katyńskiej złożyła Barbara Sopot-Zembok. Zastępca burmistrza Pszczyny złożyła pod Dębem Katyńskim symboliczną wiązankę kwiatów. To wyjątkowe miejsce przypominające o wydarzeniach z wiosny 1940 roku.

Dąb Katyński

Zbrodnia katyńska to jeden z najbardziej tragicznych epizodów w historii Polski. To seria masowych egzekucji dokonanych przez radziecką tajną policję NKWD w kwietniu i maju 1940 roku. Poprzez rozstrzelanie zamordowano co najmniej 21768 obywateli Polski, przede wszystkim oficerów wojska i policji, naukowców, lekarzy, inżynierów, prawników, nauczycieli, urzędników państwowych, przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów.

W tym roku upływa również 80. rocznica masowej deportacji mieszkańców z obszarów II Rzeczypospolitej na Sybir.  W zakratowanych wagonach, przy bardzo dużym mrozie, bez żywności i wody ponad 200 tysięcy osób, w zdecydowanej większości Polaków wywieziono w głąb Związku Radzieckiego, zesłano do miejsc, gdzie panowały najtrudniejsze warunki do życia. Tam masowo wymierali z głodu, chorób i nieludzkiej pracy.