przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Parlamentarny Zespół Antysmogowy z udziałem Pszczyny/Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego - 28.09.2021

Parlamentarny Zespół Antysmogowy z udziałem Pszczyny

29 Września 2021
kategoria:
News
Parlamentarny Zespół Antysmogowy z udziałem Psz

We wtorek w Sejmie obradował Parlamentarny Zespół Antysmogowy. W posiedzeniu uczestniczyła kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie Magdalena Polok.

W skład Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego wchodzi 22 posłów oraz 1 senator. W spotkaniu uczestniczyli również między innymi przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, Polskiego Alarmu Smogowego oraz przedstawiciele samorządów. Gmina Pszczyna wzięła udział w posiedzeniu PZA na zaproszenie posła Przemysława Koperskiego, przewodniczącego zespołu.

- Tematem narady były antysmogowe działania instytucji publicznych oraz realizacja programów związanych z poprawą jakości powietrza. Oparto się na danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz raportach Najwyższej Izby Kontroli - relacjonuje Magdalena Polok. Jak dodaje, spotkanie z parlamentarzystami było dobrą okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń. - Wraz z jesienią rozpoczął się sezon grzewczy. Naszym wspólnym celem jest eliminacja  niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych. W gminie Pszczyna prowadzimy szereg działań mających na celu zachęcić mieszkańców i właścicieli nieruchomości do wymiany najmniej ekologicznych źródeł energii. Równolegle realizowanych jest kilka programów opartych na dofinansowaniu inwestycji, wprowadzane są zachęty podatkowe i organizowane spotkania z mieszkańcami - wylicza kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza.

Korzystając z okazji, przypominamy, że zgodnie z uchwałą sejmiku województwa śląskiego najstarsze kotły należy wymienić do końca tego roku. Terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego - 28.09.2021

fot. Przemysław Koperski - poseł na Sejm RP. KP Lewicy