Bez wielkich gwiazd, ale w oparciu o lokalne talenty, pasje pszczynian oraz tradycję i historię naszego regionu - tak będzie wyglądać 2021 rok w kulturze oraz w sporcie. Gmina Pszczyna stawia na promocję rodzimych artystów i zawodników. Przygotowany został już plan wydarzeń, który na bieżąco będzie modyfikowany w oparciu o aktualną sytuację epidemiologiczną, obostrzenia i zalecenia sanitarne związane z COVID-19.
- Gmina Pszczyna to miejsce, skąd wywodzą się i gdzie mieszkają wspaniali artyści. Mamy się kim chwalić i z kogo być dumnym. Jak pokazało zainteresowanie koncertami online, organizowanymi w czasie pandemii, występom lokalnych muzyków czy aktorów towarzyszy bardzo duże zainteresowanie. To pokrywa się z głosami mieszkańców, które pojawiały się wcześniej. Zgodnie z tymi oczekiwaniami podjąłem decyzję, by podczas wydarzeń w Pszczynie to właśnie naszym artystom umożliwić występy przed większą publicznością. Będziemy stawiać na lokalność, naszą bogatą historię, tradycję, a przede wszystkim na utalentowane, pełne pasji osoby - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
- Planując wspólnie z Pszczyńskim Centrum Kultury oraz Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu kalendarz tegorocznych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych oraz sportowych postanowiliśmy zmodyfikować ich konwencję. Dotychczasowe wielkie, masowe imprezy zostaną zastąpione przez mniejsze, ale nie mniej ciekawe inicjatywy. Takie działanie pozwoli na oszczędności, przy równoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu wydarzeń - dodaje burmistrz.
Największa zmiana dotyczy wydarzeń sierpniowych. Z kalendarza całkowicie znikają Dni Pszczyny. Zamiast nich pojawi się szereg mniejszych wydarzeń opatrzonych marką „Festiwal Moja Pszczyna: Talenty i Pasje”. Będą one się skupiać wokół muzyki, filmu, folkloru, gastronomii, rekreacji i sportu, a także zabaw dla dzieci czy nawet astronomii. Podobny cel będzie przyświecał organizacji Daisy Days oraz festiwalowi Śląskie Miraże.
Dużo będzie się działo i na pszczyńskim rynku i w parku, ale także w muzeach oraz na Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. W zależności od sytuacji epidemicznej odbywać będą się wieczory teatralne i spotkania związane z filmem. Na ulicy Bankowej znów zagra muzyka, na rynku odbędzie się Brzym, w skansenie Mały Brzym i Święto Pszczoły, a w Koszarach Ułańskich Eko Targi. Za sprawą Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie znów zagości Industriada. W Parku Zamkowym posłuchamy muzyki klasycznej. Obchodzić będziemy także 100-lecie powstań śląskich. Jesienią odbędą się Spotkania z Kulturą Żydowską, a w grudniu rok tak bogaty w wydarzenia zamknie Pszczyński Jarmark Świąteczny.
- Praktycznie w każdy weekend będziemy organizowali jakieś wydarzenie. Ich głównymi postaciami - wykonawcami będą artyści i twórcy pochodzący z naszego miasta. Poza imprezami, które już na dobre wrosły w tkankę Pszczyny, przygotowaliśmy kilka nowości. Wśród nich, między innymi „Letnie kino plenerowe”. W każdy wakacyjny piątek będziemy na dużym ekranie, który stanie w centrum miasta, wyświetlać ciekawe filmy - zapowiada Michał Czernek, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury.
Również w sporcie plany są bardzo obiecujące. Lista planowanych wydarzeń sportowych jest długa. Będzie coś dla fanów lekkoatletyki, biegania, rowerów czy piłki nożnej. Rozgrywane będą turnieje badmintona i szachowe. W kalendarzu znalazło się miejsce na zawody żeglarskie, które cieszą się coraz większą popularnością, a także widowiskowe zawody konne. By zachęcać już od najmłodszych lat do sportu po raz kolejny zorganizowana zostanie Pszczyńska Olimpiada Przedszkolaków. Po roku przerwy zorganizowane zostaną także Pszczyńskie Spotkania z Przygodą, na które zaprosimy zafascynowanych światem i wyprawami pszczynian.
Lista wydarzeń kulturalnych i sportowych jest dostępna na stronie www.wydarzenia.pszczyna.pl będzie na bieżąco modyfikowana w oparciu o aktualną sytuację epidemiologiczną, obostrzenia i zalecenia sanitarne związane z COVID-19.