Od 2020 na terenie gminy Pszczyna działa specjalna platforma www.smog.pszczyna.pl. Za jej pośrednictwem każdy mieszkaniec może zaznaczyć miejsca, w których podejrzewa się, że dochodzi do palenia niedozwolonych paliw.
Przypomnijmy, że jesienią straż miejska w Pszczynie zwiększyła liczbę kontroli, które weryfikują paleniska, a jednocześnie informują o konieczności wymiany najstarszych kotłów. Skład ekopatroli zasilili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Referatu ds. Jakości Powietrza, a także Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego, co wynika z rekomendacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Urzędnicy, którzy towarzyszą strażnikom, wskazują również programy, w ramach których można otrzymać dofinansowania takich inwestycji jak wymiana kotła czy termomodernizacja budynku.
- Chcemy dotrzeć do mieszkańców z informacją jak wymienić piec, jak skorzystać z dofinansowania oraz jak złożyć oświadczenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - mówi komendant SM Artur Krzyżaniak. Równocześnie apeluje, by strażnikom zgłaszać wszelkie informacje w kwestii nieprawidłowości dotyczących spalania. - Prosimy kontaktować się pod całodobowym numerem dyżurnego straży miejskiej - 32 2104373. Możecie państwo również zgłaszać takie sytuacje na platformie www.smog.pszczyna.pl - zaznacza.
Aby zgłosić potencjalne zagrożenie na platformie www.smog.pszczyna.pl wystarczy mieć aktywny adres e-mail i zaznaczyć odpowiedni punkt na mapie. Na adres e-mail osoby zgłaszającej zostanie wysłane potwierdzenie. Za obsługę zgłoszeń odpowiedzialna jest Straż Miejska w Pszczynie. Aplikacja działa także na urządzeniach mobilnych. Z jednego e-maila można wysłać do 6 zgłoszeń w ciągu 72h.
Gwoli uzupełnienia, zgodnie z uchwałą sejmiku województwa śląskiego najstarsze kotły należy wymienić do końca tego roku. Terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco: