W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Będzie ona istotnym narzędziem wspierającym walkę ze smogiem oraz wymianę kotłów, tak zwanych “kopciuchów”. Docelowo system przyjmie postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej. Projekt uzyskał wsparcie z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i rozłożony jest na lata 2021-2023.
Dzięki nowemu rozwiązaniu jednostki samorządu terytorialnego zyskają dostęp do pierwszych informacji na temat tego, czym obywatele ogrzewają swoje domy, jakie posiadają źródła niskoemisyjnego ciepła (w tym zasilania z sieci ciepłowniczej), energii elektrycznej, wykorzystywanego na potrzeby budynku lub lokalu i spalania paliw. Pomoże to wprowadzać systemowe programy antysmogowe w całym kraju.
Według planu w I kwartale tego roku minister właściwy ds. budownictwa opublikuje komunikat inicjujący powstanie bazy danych na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu właściciele nieruchomości będą mogli składać deklarację w swojej gminie - w sposób elektroniczny lub pisemny. Na wysłanie informacji będą mieli 12 miesięcy. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe.
Źródło: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego