III Powstanie Śląskie, a także 100-lecie plebiscytu na Górnym Śląski to temat nowej wystawy, która została otwarta w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. W sobotę, 13 listopada przy ul. Katowickiej 1 odbyła się również promocja książki „Kronika szkoły w Ćwiklicach. 1887 - 1922”. Tak świętowało Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy Pszczyńskiej 1939 dziesięciolecie swojej działalności.
- Wśród zbiorów najbardziej cennym jest sztandar z III Powstania Śląskiego Ćwiklic i Rudołtowic, opaska powstańcza, szereg dokumentów takich jak mapy sztabowe, dokumenty związane z plebiscytem, pieczęcie m.in. Grupy Wawelberga, podpisy i bilet wizytowy Wojciecha Korfantego. Zgromadziliśmy także pamiątki związane ze stroną niemiecką, a więc odznaczenia niemieckie za udział w powstaniach. Mamy szereg pamiątek osobistych - powiedział prof. Marian Małecki, który zachęca do odwiedzenia wystawy. Zanim jednak została otwarta wystawa profesor opowiedział o nowej publikacji. Podziękował również burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi, radnym Rady Miejskiej oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania muzeum.
W sobotnie popołudnie w kościele pw. św. Marcina odprawiona została msza w intencji członków stowarzyszenia. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele władz samorządowych.
- Dziesięć lat temu narodził się pomysł, aby w przyszłości w Pszczynie powstało miejsce, które będzie m.in. gromadziło pamiątki Górnego Śląska. Po dziesięciu latach możemy podziwiać dorobek ludzi, pasjonatów historii naszej małej ojczyzny. Życzę niesłabnącego zapału i determinacji w realizacji swoich marzeń - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol, który wraz z Leszkiem Szczotką, przewodniczącym Rady Miejskiej podziękowali za ogromne zaangażowanie członków stowarzyszenia.
Otwarcie wystawy w Muzeum Militarnych Dziejów ŚląskaOd soboty, 13 listopada można oglądać wystawę upamiętniającą III Powstanie Śląskie oraz 100-lecie plebiscytu na Górnym Śląsku.