W niedzielę, 10 grudnia w skansenie „Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej” odbyła się promocja kolejnego wydawnictwa Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej pt. „Elementarz Pszczyńskiego Muzykanta”. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, przedstawiciele zarządu ARiP-u, a także zaproszeni goście.
„Elementarz Pszczyńskiego Muzykanta” to niezwykły zbiór łatwych i przystępnych utworów ludowych ziemi pszczyńskiej, specjalnie opracowanych na popularne instrumenty używane w muzyce regionalnej, takie jak akordeon i skrzypce.
Jednak to nie tylko podręcznik dla początkujących muzyków grających na tych instrumentach. To także swoisty poradnik dla samouków i pasjonatów folkloru pszczyńskiego. Wybór utworów opiera się na pszczyńskich pieśniach i przyśpiewkach ludowych, co ma na celu nie tylko promocję pszczyńskiego folkloru wśród dzieci i młodzieży, ale także stanowi solidną podstawę do rozwoju kultury ludowej regionu.
Autorem i pomysłodawcą książki jest Tomasz Marzec, doświadczony pszczyński muzyk, założyciel i kierownik dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych. Przez lata udzielał się w kapelach ludowych - Zespole Ćwiklice, Zespole Regionalnym Pszczyna oraz Dziecięcym Zespole Regionalnym Jedynka.
W przygotowanie opracowań instrumentalnych zaangażowani zostali cenieni pedagodzy z Ogniska Muzycznego w Pszczynie: Katarzyna Hess i Krzysztof Misiurek. Katarzyna Hess, akompaniatorka w wielu zespołach muzycznych, ma duże doświadczenie zarówno w nauczaniu, jak i w grze na akordeonie. Krzysztof Misiurek, utalentowany muzyk i nauczyciel skrzypiec, specjalizuje się w grze kameralnej. Publikacja została wzbogacona ilustracjami autorstwa Aleksandra Spyry, pszczyńskiego artysty i folklorysty, założyciela Zespołu Regionalnego Pszczyna, który w istotny sposób wspierał merytorycznie powstanie tego zbioru.
„Elementarz pszczyńskiego muzykanta” jest jedynym dostępnym opracowaniem pieśni i przyśpiewek ziemi pszczyńskiej na instrumenty. Dwanaście zróżnicowanych utworów ludowych to zaledwie wstęp do planowanych przyszłych wydań, które obejmą także inne instrumenty, m. in. klarnet i trąbkę. Elementarz składa się z dwóch książek, które są bezpłatne. Dodatkowo w wersji cyfrowej jest dostępny na stronie Zagrody Wsi Pszczyńskiej.
Wydawcą opracowania jest Agencja Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej, która prowadzi szereg działań promujących dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. Od 2021 roku sprawuje mecenat nad zespołem prezentującym muzyczny folklor ziemi pszczyńskiej. Pierwotnie zespół nosił nazwę „Kapela Pszczynioki”, w ciągu 2 lat skład osobowy znacznie się poszerzył w związku z tym od maja tego roku zespół zmienił nazwę na „Pszczyńską Orkiestrę Ludową”. Tworzą ją młodzi i trochę starsi artyści - pasjonaci folkloru i muzyki tradycyjnej - gdzie starsi przekazują swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte przez lata, ucząc młodsze pokolenie tradycji śpiewu oraz gry na instrumentach ludowych. Kapela promuje pszczyński folklor piękna grą na instrumentach , śpiewem i tradycyjnymi strojami uczestnicząc na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie, powiecie, a także na przeglądach i konkursach folklorystycznych. Próby zespołu odbywają się w pszczyńskim skansenie regularnie raz w tygodniu. Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich chętnych.
Zadanie dofinansowano z budżetu Gminy Pszczyna.