Od mszy św. rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Następnie uczestnicy przeszli na Plac Zwycięstwa i Wolności, gdzie oddano hołd bohaterem walczącym o wolną Polskę.
- 11 listopada to szczególna data w historii naszej Ojczyzny. Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości jest nie tylko wspomnieniem wydarzeń sprzed 103 lat i upamiętnieniem odzyskania suwerenności przez nasz kraj, ale także i wręcz przede wszystkim dowodem uznania dla wszystkich osób, naszych przodków, którzy o tę wolność walczyli, poświęcając nierzadko swoje życie - powiedziała Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza. - Nie bez przyczyny dziś spotykamy się tutaj, na Placu Zwycięstwa i Wolności. Wzniesiony tu pomnik przypomina o poległych w latach 1919-1921 powstańcach śląskich oraz o Polakach walczących na wielu frontach II wojny światowej. Napis na pomniku głosi „W hołdzie tym, którzy nie szczędzili życia w obronie Ojczyzny”. Podpisano „Społeczeństwo miasta Pszczyny” - zaznaczyła Barbara Sopot-Zembok.
Do słów premiera Tadeusza Mazowieckiego odniosła się Barbara Bandoła, starosta pszczyński: - : "Możemy się różnić, możemy się spierać, ale nie możemy się nienawidzić". Nie możemy się nienawidzić w rodzinie, w gronie znajomych, w miejscowości, w której mieszkamy. Nie możemy się nienawidzić jako mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, Ślązacy, Polacy i Europejczycy. Warto wybrać szacunek do drugiego człowieka. To dzisiaj ważny wymiar naszego patriotyzmu.
W uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie, kombatanci, dyrektorzy pszczyńskich instytucji, a także członkowie Bractwa Kurkowego, którzy dodatkowo świętowali dzień św. Marcina - patrona Kurkowych Bractw Strzeleckich.
Pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności zaprezentowała się Anna Haupka wokalistka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, która wykonała utwór "Biały Krzyż".
Narodowe Święto Niepodległości - PszczynaUroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pszczynie.