przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pszczyna się w czołówce najbardziej aktywnych samorządów realizujących program antysmogowy

Pszczyna się w czołówce najbardziej aktywnych samorządów realizujących program antysmogowy

23 Listopada 2021
kategoria:
News
Pszczyna się w czołówce najbardziej aktywnych s

Pszczyna znalazła się w czołówce najbardziej aktywnych samorządów realizujących program „Czyste Powietrze”. Od początku 2021 roku do końca września na terenie gminy tylko w ramach tego jednego programu złożono blisko 700 wniosków o dofinansowanie wymiany kotła lub termomodernizacji budynku. Dodatkową zachętą dla mieszkańców planujących taką inwestycję jest możliwość równoczesnego skorzystania z dofinansowania gminnego.

Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. W opublikowanym rankingu gmina Pszczyna zajęła 25. miejsce w kraju.

Ranking obejmuje dane za III kwartał 2021 roku. Utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. W tym czasie gmina Pszczyna złożyła 296 wniosków. Sumując wszystkie zgłoszenia od początku roku, złożono 688 wniosków.

- Duża liczba złożonych wniosków bardzo cieszy. Oznacza to, że mieszkańcy naszej gminy są coraz bardziej świadomi nie tylko konieczności wymiany starych źródeł ciepła, ale również zagrożeń jakie niesie ze sobą smog. Duża w tym zasługa Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego, który we współpracy z innymi komórkami Urzędu Miejskiego prowadzi akcje informacyjno-edukacyjną - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol.

Jak zaznacza burmistrz Pszczyny, Czyste Powietrze to tylko jeden z kilku programów organizowanych na terenie gminy. - Mieszkańcy równie chętnie korzystali z Programów Ograniczania Niskiej Emisji PONE, dla którego w minionych latach przeprowadziliśmy trzy etapy. Część osób zgłosiła się do programu STOP SMOG. Wciąż trwa nabór w ramach programu „Słoneczna Gmina Pszczyna - etap I”, dzięki któremu mieszkańcy mogą skorzystać z dodatkowych środków (nawet do 10 tysięcy złotych) na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na 400 posesjach. Dla budynków wielorodzinnych uruchomiliśmy jako pierwsza gmina w Polsce program pilotażowy - wymienia.

Tu warto wspomnieć, że zarówno w przypadku programu Czyste Powietrze jak i programu pilotażowego dla budynków wielorodzinnych, mieszkańcy mogą się ubiegać o dodatkowe finansowanie gminne. To stanowi dodatkową pomoc w przypadku podjęcia się inwestycji.

Duże zainteresowanie programami dofinansowania w ostatnich miesiącach potwierdza kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego - Magdalena Polok. - Każdego dnia otrzymujemy wiele zapytań dotyczących wsparcia, jakie może otrzymać mieszkaniec wymieniający stary kocioł czy ocieplając dom. W większości przypadków takie rozmowy kończą się złożeniem wniosku - zaznacza. Jak uzupełnia, pracownicy referatu nie tylko oczekują na potencjalnych beneficjentów w Urzędzie Miejskim, ale również poprzez akcję informacyjno-edukacyjną Gramy czysto! #smogover starają się wyjść im naprzeciw.

- Od 8 lutego, gdy referat został wyodrębniony, jego pracownicy udzielili 7149 konsultacji, w tym 4001 osobiście oraz 3148 telefonicznie. Ponadto siedmiokrotnie podczas wydarzeń kulturalnych w weekendy na terenie Pszczyny referat zorganizował plenerowe punkty konsultacyjne, a trzykrotnie takie spotkania zainicjował w godzinach popołudniowych w Urzędzie Miejskim. Przeprowadziliśmy także kolportaż broszur z najważniejszymi informacjami oraz programami pomocowymi. Duża liczba składanych wniosków to między innymi odzew na tego typu działania - mówi.