85 lat po tragicznych wydarzeniach z wiosny 1940 roku mieszkańcy Pszczyny oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz masowych deportacji obywateli polskich na Sybir. Uroczystości upamiętniające odbyły się na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami” oraz przy tablicy pamiątkowej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2.
W symbolicznym geście pamięci, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, instytucji edukacyjnych oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając cześć polskim oficerom zamordowanym przez sowieckie NKWD.
- Pamięć o Katyniu to pamięć o prawdzie, której przez lata próbowano zaprzeczać. Jesteśmy tutaj nie tylko po to, by wspominać, ale by dawać świadectwo - że nigdy nie zapomnimy. Dla nas, jako samorządu, to także obowiązek przekazywania tej historii młodemu pokoleniu, które dziś, razem z nami, oddaje hołd ofiarom - mówił burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, który wraz z zastępcą burmistrza Magdaleną Czarnecką oraz sekretarz gminy Łucją Foltyn reprezentował gminę podczas uroczystości.
Powiat pszczyński reprezentowali starosta Grzegorz Wanot oraz wicestarosta Damian Ciszewski. Wśród uczestników znaleźli się również pszczyńscy Sybiracy, młodzież i nauczyciele z lokalnych szkół, a także przedstawiciele służb mundurowych oraz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Pszczyny, które oddało salwę honorową.
Uroczystość wzbogaciła część artystyczna przygotowana przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie pod opieką pani Elżbiety Jasińskiej.
Pielęgnowanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i deportacjach na Sybir to nie tylko powinność historyczna, ale także wyraz głębokiego szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolną Polskę.
Pszczyna uczciła 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej - 15.04.2025