Pszczyna została wybrana jako jedna z pięciu miejscowości w Polsce, do których w tym roku zawita mobilny pawilon wystawienniczy „Pamięciownik”. To wyjątkowa inicjatywa realizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej, która pozwala mieszkańcom na współtworzenie wystawy poprzez dzielenie się swoimi wspomnieniami, zdjęciami i historiami.
Pszczyna to miasto o bogatej, ponad 700-letniej historii, której ślady widać nie tylko w architekturze i zabytkach, ale także w przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieściach mieszkańców. Udział w projekcie „Pamięciownik” pozwoli na zebranie i udokumentowanie lokalnych wspomnień, które tworzą tożsamość naszej społeczności.
- Pszczyna to miejsce, gdzie historia splata się z teraźniejszością na każdym kroku. Nasze ulice, kamienice i zakątki pełne są śladów przeszłości, ale to przede wszystkim ludzie nadają jej charakter. Dzięki „Pamięciownikowi” będziemy mogli jeszcze lepiej opowiedzieć historię Pszczyny - nie tylko tę znaną z podręczników, ale również tę, którą noszą w sobie mieszkańcy. Jestem dumny, że znaleźliśmy się w gronie miejscowości, które będą mogły gościć tę wyjątkową inicjatywę - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol.
Projekt „Pamięciownik” to nie tylko wystawa - to także szansa na budowanie społecznej archiwistyki, czyli oddolnego dokumentowania historii, która nie zawsze znajduje miejsce w oficjalnych muzeach czy archiwach. To właśnie codzienne życie mieszkańców, ich wspomnienia i fotografie pozwalają w pełni zrozumieć i docenić nasze dziedzictwo.
- Punktem wyjścia do przystąpienia do projektu były prace nad tworzeniem muzeum miejskiego, które obecnie prowadzimy. Przeprowadzone analizy, opracowywane projekty i spisywane pomysły niezmiennie pokazują, jak ważne dla naszej społeczności jest zatrzymanie czasu i uchwycenie chwili. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest uświadomienie sobie nieuchronności przemijania i ryzyka utraty tego, co najcenniejsze - wspomnień i pamięci. Możliwość utrwalenia choćby części z nich pozwoli nam je zabezpieczyć i przekazać przyszłym pokoleniom - mówi miejski konserwator zabytków Beata Sarnecka-Uziałko.
Przed nami kilka miesięcy intensywnych przygotowań - wspólnie z Centrum Archiwistyki Społecznej będziemy pracować nad koncepcją wystawy oraz wydarzeń towarzyszących. Kluczową rolę odegrają wszyscy pszczynianie, którzy będą mogli podzielić się swoimi archiwami rodzinnymi i opowiedzieć własne historie.
Już wkrótce podamy więcej szczegółów dotyczących działań związanych z „Pamięciownikiem” w Pszczynie. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie Urzędu Miejskiego oraz w naszych mediach społecznościowych.