Działania pod hasłem „Pszczyna - Kraina Marzeń” zmierzające do zdobycia tytułu ESK2029 rozpoczęły się wiosną tego roku. W tej chwili kończą się prace nad pierwszym wnioskiem, który zostanie złożony na początku września.
Każdego roku dwa lub trzy miasta Unii Europejskiej, EFTA lub krajów kandydujących otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). W 2029 roku będzie to jedno miasto z Polski i jedno ze Szwecji.
Przez rok wybrane miasta będą realizować specjalnie przygotowany program kulturalny, prezentując na arenie europejskiej swoje dziedzictwo i potencjał, stając się równocześnie ambasadorami regionu i kraju. Projekt ESK jest bowiem nastawiony na promowanie różnorodności kulturowej Europy, ochronę lokalnych tożsamości, wspieranie uniwersalnych wartości - takich, które wzbogacą życie całej europejskiej wspólnoty.
Początkowo tytuł ESK był uhonorowaniem kulturalnego dorobku wielkich metropolii, dziś z sukcesem ubiegają się o niego również mniejsze miasta, a nawet małe miasteczka. Tytuł staje się szansą na przezwyciężenie słabości czy pokonanie problemów, nie tylko tych bezpośrednio związanych z kulturą. Choć wymogi formalne sprawiają, że o tytuł może ubiegać się jedno miasto, Pszczyna startuje jako reprezentant szeroko pojętej ziemi pszczyńskiej - chcemy pokazać Europie bogactwo kulturalne nie tylko samego miasta, ale i okolicznych gmin.
Za sobą mamy już kilka ważnych kamieni milowych, niezbędnych do zgłoszenia kandydatury. Powołane zostało biuro ESK, odbył się szereg spotkań z miejscowymi środowiskami twórczymi, a radni miasta przyjęli dokument strategiczny „Pszczyński Program Rozwoju Kultury na lata 2023-2032”.
Kolejnym ważnym krokiem było powołanie Rady Programowej, czyli kolegium ekspertów zrzeszającego wybitne postaci, które konsultują i opiniują wniosek konkursowy oraz późniejszy program artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury. Osoby zasiadające w radzie nie pobierają z tego tytułu honorarium.
Właśnie dobiegają końca prace nad pierwszym wnioskiem, który ma charakter ogólny - przedstawia potencjał miasta i prezentuje ogólne kierunki programu ESK2029, nie zawiera jednak listy konkretnych wydarzeń i projektów kulturalnych.
Do końca roku dowiemy się, czy Pszczyna trafiła na tzw. short-listę. W takim wypadku rozpocznie się proces tworzenia drugiego wniosku - tzw. bid booka, czyli księgi aplikacyjnej zawierającej projekty, wydarzenia, wstępny kosztorys czy informacje o źródłach finansowania.
Wiosną 2024 roku zostaną wyłonione dwie Europejskie Stolice Kultury 2029 - szwedzka i polska. Jesteśmy przekonani, że jedną z nich będzie właśnie Pszczyna.
Więcej informacji o projekcie PSZCZYNA - Kraina Marzeń można znaleźć na stronie pszczyna2029.pl oraz profilach na Facebooku i Instagramie.