przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pszczyna z bliska, czyli spacer z przewodnikiem - zapowiedź wideo

Pszczyna z bliska, czyli spacer z przewodnikiem - zapowiedź wideo

16 Czerwca 2022
kategoria:
News
Pszczyna z bliska, czyli spacer z przewodnikiem -

U progu sezonu urlopowego i wakacji Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej przygotowała nową atrakcję. Oferuje cztery wersje pieszych wycieczek po mieście z przewodnikiem.

- Nadarza się świetna okazja, aby odkryć historię miasta, jego tajemnice czy najważniejsze zabytki. Pomogą w tym lokalni przewodnicy, którzy znają Pszczynę od podszewki i gwarantują, że zobaczymy to, co najważniejsze. Naszą nową ofertę kierujemy zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Pszczynę - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Do wyboru są cztery trasy tematyczne: w angielskim stylu, od średniowiecza po nową dzielnicę,  śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego oraz Wielkiej Wojny, podczas której Pszczyna zwana była „małym Berlinem”.

Pierwsza oferuje kontakt z historią i przyrodą w jednym z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. Druga przybliża założenia urbanistyczne miasta od wieków średnich po dziewiętnastowieczną dzielnicę, która po dzień dzisiejszy zachowała charakter tzw. miasta - ogrodów.

Przez wieki Pszczyna była domem dla Polaków, Żydów i Niemców. Razem tworzyli wielokulturowe oblicze miasta, w którym mieszały się zwyczaje i języki. Spacer śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego to wyprawa w przeszłość, w świat, którego już nie ma. Poznamy historię, tradycje i obyczaje, które przez wieki budowały tożsamość Żydów pszczyńskich.

Dwudziesty wiek zaznaczył się niezwykle mocno w historii Pszczyny. Mimo swojego peryferyjnego, nadgranicznego położenia, to właśnie w zamku książąt Hochberg von Pless w latach I wojny światowej podejmowano kluczowe decyzje dotyczące jej przebiegu oraz losów ówczesnych układów w światowej polityce. Podążając śladami cesarzy, królów i książąt dowiemy się, jak to się stało, że Pszczyna na blisko dwa lata została nieformalną stolicą cesarstwa niemieckiego epoki wilhelmińskiej.

- W Pszczynie jest wiele miejsc, które codziennie mijamy, a z którymi łączą się ważne dzieje, nieraz o zasięgu międzynarodowym. Spacerując z przewodnikiem, nie tylko będziemy podziwiać architekturę i piękne, zielone zakątki, ale także weźmiemy udział w niezwykłej opowieści o naszym mieście. Program czterech wycieczek został zaplanowany z myślą o turystach, ale historie, które będzie można usłyszeć, detale, na które oprowadzający będą zwracać uwagę, na pewno zaskoczą również naszych mieszkańców - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Zapisy na spacery po Pszczynie z przewodnikiem miejskim przyjmowane są osobiście, mailowo (pszczyna[at]slaskie.travel) i telefonicznie (32 212 99 99) w Biurze Informacji Turystycznej, Rynek 19. Więcej informacji: www.pszczyna.info.pl.