Papierusia, Glassuś, PETer, Mr Zmieszany i Bananek Franek to pięć postaci, które przybliżą najmłodszym specyfikę i zasady rządzące w świecie odpadów. Ci bohaterowie doskonale wiedzą, że niewłaściwa segregacja to problem ogólnopolski, czasami wynikający też z niewiedzy. W odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego oraz przepisy regulujące te kwestie - REMONDIS zainicjował w Pszczynie akcję edukacyjną skierowaną do dzieci w przedszkolach i szkołach, dotyczącą prawidłowej segregacji odpadów. Patronatem objął ją burmistrz Pszczyny. Dla najmłodszych przygotowano również dodatkowe atrakcje i nagrody.
„Pszczyńska EkoAkademia" to cykl spotkań mający na celu edukację najmłodszych mieszkańców gminy w formie zabawy. W pierwszej edycji projektu wytypowanych zostało 9 placówek, w których pszczyński REMONDIS przeprowadzi specjalnie prelekcje edukacyjne. By ułatwić dzieciom przyswojenie podstawowych zasad związanych z segregacją, organizatorzy stworzyli postacie reprezentujące poszczególne frakcje odpadów. Są to: Papierusia, Glassuś, PETer, Mr Zmieszany i Bananek Franek. REMONDIS przygotował także szereg gadżetów - wodne tatuaże, odblaski, naklejki czy szablony śmieciarki do samodzielnego złożenia, które na pewno uatrakcyjnią dzieciom zajęcia.
- „Pszczyńska EkoAkademia" to kolejna inicjatywa, którą skierowaliśmy do najmłodszych mieszkańców gminy. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz promowanie dobrych praktyk związanych z segregacją odpadów już od najmłodszych lat. Z doświadczenia zdobytego podczas poprzednich akcji wiemy, że edukacja poprzez zabawę jest najlepszą formą nauki. Mamy nadzieję, że dzięki programowi, który przygotowaliśmy, dzieci łatwiej zapamiętają zasady segregacji, a forma warsztatów i gadżety zachęcą je do dzielenia się tą wiedzą z rodzicami - mówi Agata Michalska-Król, dyrektor REMONDIS Sp. z o.o. Oddział w Sosnowcu Zakład w Pszczynie.
Pszczyński REMONDIS dla mieszkańców
EkoAkademia ma być źródłem wiedzy i okazją do wyjaśnienia faktów i mitów związanych z segregacją odpadów. Maluchy będą uczyć się, że np. plastikowe butelki oraz puszki należy zgnieść przed umieszczeniem ich w odpowiednim pojemniku, a zużyte ręczniki papierowe wyrzucać do odpadów zmieszanych, a nie pojemników na papier. Kilka miesięcy temu REMONDIS w ramach eko-działań zakupił także i przekazał pszczyńskim przedszkolom drewniane budki lęgowe dla ptaków czy zorganizował, cieszącą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, akcję „Drzewko za odpady".
- To kolejny ważny proekologiczny projekt realizowany w Pszczynie. Cieszymy się, że najmłodsi zdobędą wiedzę z zakresu ochrony środowiska oraz ekologii - podkreśla Dariusz Skrobol - Burmistrz Pszczyny i dodaje: To ważne, aby dobre nawyki kształtowały się od najmłodszych lat, a poprzez edukację w formie zabawy dzieci z pewnością zapamiętają więcej cennych informacji. Nasza współpraca z REMONDIS w ramach „Pszczyńskiej Eko-Akademii" to nie tylko szansa na lepszą edukację i świadomość ekologiczną naszych mieszkańców, ale także wyraz odpowiedzialności i sposób na podniesienie jakości życia w naszym mieście.
Edukacja przez zabawę
Podczas pierwszego spotkania z przedszkolakami z Przedszkola nr 5 w Pszczynie - w ramach Pszczyńskiej „EkoAkademii", dzieci miały okazję zobaczyć z bliska specjalistyczny pojazd służący do odbioru odpadów. Organizatorzy wygłosili również prezentację „Edukacja ekologiczna - jak prawidłowo segregować odpady?" oraz zrealizowali z najmłodszymi grę edukacyjną z zakresu prawidłowej segregacji odpadów.
- Takie inicjatywny, jak ta przeprowadzana przez firmę REMONDIS, mają na celu uświadamianie dzieci już od najmłodszych lat, jak dbać o środowisko naturalne. Zajęcia przeprowadzone w naszym przedszkolu pomogą dzieciom promować zachowania proekologiczne również wśród dorosłych. Dzieci poprzez zabawę mogły wzbogacić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, a patrząc na ich zaangażowanie, mamy nadzieję, że działania te wpłyną również na zwiększenie świadomości ekologicznej całego naszego społeczeństwa - mówi mgr Blanka Bogucka - Dyrektor Przedszkola nr 5 w Pszczynie.
Wyróżnienia dla wszystkich małych miłośników ekologii
Na zakończenie pierwszej edycji projektu każde dziecko otrzyma symboliczny medal - „Pszczyńska EkoAkademia" - Znam zasady jak segregować odpady". Każda z placówek, będzie mogła wziąć udział w konkursie na zbiórkę zużytych baterii, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego zwieńczenia akcji planowanego w Pszczyńskim Centrum Kultury.
W pierwszej edycji projektu udział weźmie 9 przedszkoli i placówek szkolno-przedszkolnych. Kolejna przewidziana jest w II połowie 2024 roku.
EkoAkademia