Pszczyńskie Centrum Kultury zaprasza na seanse filmowe, które odbędą się w ramach Festiwalu Moja Pszczyna: Talenty i Pasje
8 SIERPNIA / 21:00 / Scena plenerowa pckulu
„W imię najwyższych wartości”
Film opowiada niezwykłą historię rodziny Bobów, która podjęła walkę z komunistycznym reżimem o prawo do wolności wychowania i edukacji swoich dzieci.
W 1952 roku Danuta i Bartłomiej Boba uznali, że szkoła komunistyczna indoktrynuje dzieci. Postanowili nie posyłać dzieci do państwowej szkoły. Wywołało to gwałtowną reakcję „władzy ludowej”. W roku 1955 stalinowski sąd wydał wyrok pozbawienia państwa Bobów praw rodzicielskich i przekazania dzieci do domów dziecka. Wyrok ten nigdy nie został wykonany dzięki heroicznej walce Bartłomieja Boby. Rodzina była nękana przez UB ciągłymi rewizjami i aresztowaniami. Pan Bartłomiej został zwolniony z pracy i rodzina cierpiała niedostatek.
Reżyseria / scenariusz: Piotr Augustynek
Obsada: Danuta Boba, Bogumiła Boba, Bolesława Habdank - Wojewódzka, Bogdan Boba, Bogusław Boba, Bożena Boba-Dyga, Julia Dyga, Joanna Tesarczyk, Piotr Tesarczyk, Karol Tesarczyk, Piotr Piecha, Anna Augustynek, Kacper Czochara, Tomasz Dudka, Janusz Jurowicz, Paulina Paduchowska, Mikołaj Ridan, Radosława Ridan, Paweł Sułkowski, Igor Szewczyk.
*22 SIERPNIA / 18:00 / kino pckul
„Magnat”
Początek XX wieku. Pogranicze polsko-niemieckie. Świat księcia pszczyńskiego Hansa Friedricha von Teussa rozpada się jak domek z kart. Rozpada się jego pierwsze małżeństwo, a potem, w atmosferze skandalu, także drugie. Rozpadają się więzi rodzinne - każdy z synów wybiera inną drogę - zdrady. Jeden zdradza ojca, uwodząc jego żonę. Drugi zdradza Niemcy, wybierając polskość, trzeci zdradza wszystko i wszystkich, wybierając nazizm i doprowadzając rodzinę do bankructwa. Kopalnie von Teussów na Śląsku przechodzą pod polski zarząd przymusowy. Na dziejową scenę wkracza niemiecki faszyzm.
Reżyseria / scenariusz: Filip Bajon
Obsada: Jan Nowicki, Jan Englert, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda,Olgierd Łukaszewicz, Maria Gładkowska
*seans biletowany
29 SIERPNIA / 19:45 / Scena plenerowa pckulu
„Dolina Bogów”
W tytułowej Dolinie Bogów krzyżują się trzy wątki narracyjne, które prowokują widza do własnych interpretacji. Pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods pełna bogatej symboliki i archetypów. Drugi to historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa (John Malkovich), który dotknięty osobistą tragedią, ukrywa się przed światem. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa (Josh Hartnett), pisarza, który zmaga się z traumatycznym rozstaniem z żoną i twórczym kryzysem. W tym czasie firma Taurosa eksploatująca rudę uranu przejmuje Dolinę Bogów, gdzie planuje drążyć tunele w świętej ziemi. Spokój przodków Navajo zostaje zburzony a skały rodzą mściciela. Widz pozostaje z pytaniami: Jak daleko można posunąć się dla miłości? Jakie tajemnice skrywa mityczna ziemia Navajo?
Zdjęcia do filmu kręcono m.in. na terenie Dolnego i Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego: Katowice (Sąd Okręgowy, Muzeum Śląskie), Pszczyna (Muzeum Zamkowe), Sosnowiec (Pałac Dietla), Wrocław, Lubiąż, Wałbrzych (Zamek Książ), Leśna (Zamek Czocha).
Reżyseria / scenariusz: Lech Majewski
Obsada: John Malkovich, John Rhys-Davies, Josh Hartnett, Bérénice Marlohe, Jaime Ray Newman, Keir Dullea