1 maja w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odbyło się tradycyjne, widowiskowe stawianie moja. Niedzielne uroczystości uświetnił Zespół Regionalny „Pszczyna”, a odwiedzający tego dnia skansen mogli także zrobić zakupu na specjalnym kiermaszu produktów lokalnych.
"Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi wstążkami. Pierwsze informacje o mojach w Europie pochodzą z XIII wieku. Stawiano je wówczas jako przejaw czci i życzliwości przed kościołami, ratuszami, domami zamożnych i poważanych osób, a także przed domami dziewcząt cieszących się szczególnym powodzeniem.
Ten nieco zapomniany obrzęd przypomniał Zespół Regionalny „Pszczyna” w widowisku opartym na zwyczajach wiosennych wsi pszczyńskiej, przeplatanych tańcami i przyśpiewkami „Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej”. Zespół przedstawił również swój premierowy program „Pogrzebanie basa”, stary regionalny zwyczaj kończący okres karnawału.
W trakcie niedzielnej imprezy zaplanowano także kiermasz produktów lokalnych. Wstęp do skansenu w czasie imprezy był bezpłatny.
Stawianie moja w pszczyńskim skansenie - 01.05.2022fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna