W poniedziałek, 31 marca, w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie odbyło się szkolenie poświęcone egzaminom DELF, promocji certyfikatów i nauki języka francuskiego oraz wymianie doświadczeń między nauczycielami. Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur reprezentowane przez prezes Renatę Klimek-Kowalską, a także LO im. Bolesława Chrobrego.
W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele języka francuskiego z wielu placówek oświatowych na Śląsku, którzy przygotowują uczniów do egzaminów w ośrodkach egzaminacyjnych w I LO w Pszczynie i III LO w Zabrzu. Gościem specjalnym był attaché ds. współpracy językowej Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce, pan Benjamin Girodeau.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele władz samorządowych. Urząd Miejski w Pszczynie reprezentowała zastępca burmistrza, Magdalena Czarnecka, a powiat pszczyński - wicestarosta Damian Cieszewski.
W trakcie spotkania zastępca burmistrza Pszczyny Magdalena Czarnecka przedstawiła działania gminy Pszczyna na rzecz popularyzacji nauki języka francuskiego. Obecnie w 9 pszczyńskich szkołach podstawowych i liceum ogólnokształcącym realizowanych jest łącznie 91,5 godzin tygodniowo nauki tego języka. Gmina finansuje dodatkowe lekcje dla uczniów klas VI oraz zwiększoną liczbę godzin obowiązkowych dla klas VII, VIII oraz III LO. Naukę prowadzi dziewięciu nauczycieli.
Od 2023 roku Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur organizuje we współpracy z Burmistrzem Pszczyny uroczyste wręczenie certyfikatów DELF dla uczniów szkół podstawowych. Wydarzenie to stanowi istotny element promocji wielojęzyczności i kształcenia językowego w regionie.
Przed rozpoczęciem szkolenia głos zabrał również wicestarosta Damian Cieszewski, który również przedstawił, jak wygląda system nauczania języka w szkołach na terenie powiatu.
Szkolenie w I LO w Pszczynie było okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między nauczycielami i ekspertami z dziedziny edukacji językowej. Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur, którego prezesem jest Renata Klimek-Kowalska.