przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Szlak baśni, marzeń i gwiazd - otwarcie niezwykłej wystawy/Otwarcie wystawy

Szlak baśni, marzeń i gwiazd - otwarcie niezwykłej wystawy

20 Grudnia 2024
kategoria:
News
Szlak baśni, marzeń i gwiazd - otwarcie niezwyk

Czerwony Kapturek, Pinokio oraz Kot w butach rozgoszczą się w Pszczynie i zaczną psocić, zachęcając mieszkańców i turystów do tego samego i tym samym do powrotu do dzieciństwa. Szlak baśni, marzeń i gwiazd to plenerowa wystawa, która została otwarta w piątek, 20 grudnia na parkingu przy ul. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. W otwarciu udział wzięli burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz Michał Batkiewicz, autor pomników. 

Baśniowe postaci mają dwa metry wysokości i stanęły na kilkumetrowych postumentach, by z wysokości przypominać, że należy pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko, a bajki i baśnie scalają społeczeństwo.

W ramach „Szlaku baśni, marzeń i gwiazd” w przestrzeni miasta Pszczyna stanęły trzy pomniki-instalacje przedstawiające znane i lubiane postaci. Wystrugany z magicznego drewna przez lalkarza Gepetta pajacyk to bohater powieści Carla Collodiego, wydanej w 1883 roku. Od tego czasu Pinokio stał się ważną figurą europejskiej i światowej kultury, zostając bohaterem licznych ekranizacji, spektakli teatralnych czy trawestacji. Charakterystyczną cechą pajacyka jest nos, który wydłuża się pod wpływem kłamstw. Z kolei Czerwony Kapturek to jedna z najpopularniejszych baśniowych postaci w europejskiej kulturze. Po raz pierwszy przygody dziewczynki odwiedzającej chorą babcię zostały opisane w 1697 roku przez Charlesa Perraulta, a później między innymi przez braci Grimm czy Jana Brzechwę. Dziewczynka w czerwonym nakryciu głowy na stałe weszła do kanonu postaci literackich, stając się bohaterką wielu adaptacji filmowych, teatralnych czy nawet skeczy kabaretowych. Kot w butach to sprytne zwierzę, które przy pomocy różnych wybiegów i podstępów doprowadza do ślubu swego pana z królewną. Baśń wywodzi się z Włoch. Najstarsza znana wersja tej opowieści została wydana w XVI wieku przez Giovanniego Francesca Strapolę, a w 1634 roku ukazała się wersja Giambattisty Basilego. W późniejszych latach swoje wersje opublikowali także Charles Perrault, bracia Grimm czy Jan Brzechwa. Kot w butach stał się jedną z najpopularniejszych postaci europejskiej kultury, pojawiając się w słuchowiskach, filmach, spektaklach teatralnych i serialach.

Rzeźby bajkowych postaci, które znajdą się na szlaku, mają około 180 centymetrów wysokości i stoją na kilkumetrowych postumentach. Wykonane zostały z odlewów aluminiowych kolorowanych przez artystę Michała Batkiewicza, według jego projektu. Ten ceniony i znany na świecie rzeźbiarz był uczniem profesora Mariana Koniecznego, w którego pracowni na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zdobył dyplom. Batkiewicz znany jest z monumentalnych realizacji (jak replika w skali 1:3 drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago) oraz wielu realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych na całym świecie.

Projekt zrealizowany w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Inicjatorem projektu są: Województwo Śląskie oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy współpracy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Otwarcie wystawy