Wiosną w pszczyńskim skansenie odbywały się warsztaty tańca tradycyjnego. Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Pszczyńska Orkiestra Ludowa wspólnie z prowadzącą zajęcia instruktorką Igą Fedak z Kapeli Fedaków stworzyli przestrzeń, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy doświadczenia tanecznego, mógł czerpać radość z tańca i muzyki. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję nauczyć się tradycyjnych tańców z ziemi pszczyńskiej, takich jak polka, walczyk oraz podstaw tańca w parze. Dodatkowo, uczestnicy mogli obejrzeć archiwalne nagrania oraz poznać historyczne tło tańców w regionie Pszczyny.
- Jestem szczęśliwy, że takie inicjatywy mają miejsce w Pszczynie. Warsztaty tańca tradycyjnego prowadzone przez Igę Fedak były nie tylko świetną okazją do nauki i poznania naszych lokalnych tradycji, ale również wspaniałym sposobem na integrację mieszkańców, wspólną zabawę i promocję naszego skansenu - zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol.
O sukcesie wspomina również Jacek Granda, przewodniczący osiedla Śródmieście, obok Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej, współorganizator warsztatów. - Cieszę się, że środki z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Narodowego Instytutu Wolności pomogły w zrealizować takie wydarzenia. Uważam, że w przyszłości warto powtórzyć warsztaty, aby jeszcze więcej osób mogło z nich skorzystać - mówi.
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego oraz częściowo ze środków Fundacji Dobre Granie, a także Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWEFIO Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. W projekt włączyła się Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, udostępniając skansen do przeprowadzenia warsztatów
Warsztaty tańca tradycyjnego - 01.06.2024fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna