przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Wolontariat alternatywą dla uzależnień/XX Spotkania z Profilaktyką

Wolontariat alternatywą dla uzależnień

15 Maja 2023
kategoria:
News
Wolontariat alternatywą dla uzależnień

„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”

Albert Einstein

          Tegoroczne XX Spotkania z Profilaktyką połączyły dwie wielkie idee: działalność księżnej Daisy i profilaktykę uzależnień. 26 kwietnia uczniowie i uczennice z 10 szkół gminy Pszczyna spotkali się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie, aby wykazać, że to połączenie jest jak najbardziej zasadne. Myślą przewodnią tegorocznych Spotkań było hasło „Wolontariat alternatywą dla uzależnień. Możemy pomagać tak jak księżna Daisy”. Postać księżnej i jej działalność wolontariacka niewątpliwie jest godna naśladowania i stanowiła inspirację do tegorocznego konkursu. Daisy - wolontariuszka, pracowała jako siostra Czerwonego Krzyża, sanitariuszka w pociągu sanitarnym, była hojna i wysyłała paczki żywnościowe dla więźniów obozu zagłady w Gross Rosen. Skutecznie realizowała ideę  dobrowolnego, bezinteresownego i świadomego działania na rzecz innych. Samo pomaganie może mieć też moc terapeutyczną. Robiąc coś dobrego, lepiej czujemy się sami ze sobą i wierzymy, że nasze życie ma jeszcze więcej sensu. Podnosi się zatem nasza samoocena. Taka moc sprawcza daje ogromne pokłady pozytywnej siły i wiary w siebie. A wtedy mamy większą moc w przeciwdziałaniu wszelkim uzależnieniom. Pierwsze zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i zaprezentowaniu „Klatki przeciw uzależnieniom”. Projekty były niezwykle ciekawe i kreatywne, a dla nas dorosłych były wskazówką jak młodzi ludzie postrzegają nałogi. „Poradnik wolontariusza” to konkurencja, która polegała na zaprojektowaniu graficznie i plastycznie komiksu z radami jak być dobrym wolontariuszem. Należało poruszyć wyobraźnię i przedstawić takie pomysły, jakie mogłaby przekazać księżna Daisy innym wolontariuszom. Trzecia konkurencja to projekt logo księżnej Daisy - wolontariuszki. Komisja konkursowa miała niebywale trudne zadanie. Z przyjemnością ogłaszamy, że Zespół Szkolno- Przedszkolny z Wisły Wielkiej zajął I miejsce, Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszczynie uplasowała się na II miejscu, a Szkoła Podstawowa nr 6 - zespół z Ukrainy - zajął miejsce III. Wszyscy pozostali otrzymali wyróżnienia i z przyjemnością wymieniamy w tym miejscu nagrodzonych uczestników: Zespół Szkolno- Przedszkolny z Łąki, Zespół Szkolno- Przedszkolny z Piasku, Zespół Szkolno- Przedszkolny ze Studzienic, Zespół Szkolno- Przedszkolny z Czarkowa, Zespół Szkolno- Przedszkolny ze Studzionki, Szkoła Podstawowa nr 1 z Pszczyny oraz Szkoła Podstawowa nr 6 z Pszczyny. Zespół gospodarzy godnie reprezentował placówkę, ale tradycyjnie jego prace konkursowe nie podlegały ocenie. Warto dodać, że w tegorocznej jubileuszowej edycji wzięły udział dwa zespoły z Ukrainy, co niezwykle nas ucieszyło. Zespoły reprezentowały  Szkołę Podstawową nr 6 w Pszczynie i placówkę organizatora.

Konkurs zaszczyciły swoją obecnością pani Magdalena Czarnecka, zastępca Burmistrza Pszczyny oraz pani Izabela Bąk, naczelnik Wydziału Oświaty w Pszczynie. W pracach Komisji Konkursowej brała udział pani Teresa Buczak, prezes Hospicjum Ojca Pio, z którym współpracujemy od wielu lat, pani Teresa Musik Dyrektor Miejsko- Powiatowej Biblioteki w Pszczynie, wyjątkowego miejsca na mapie naszego miasta oraz pani Bożena Maciejok plastyczka z naszej Szkoły, człowiek o wielkim sercu. Serdeczne podziękowania składamy wyżej wymienionym a także Opiekunom i Opiekunkom przygotowującym młodzież do konkursu. Samym uczestnikom i uczestniczkom również dziękujemy za poświęcony czas. Nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Wydziału Polityki Społecznej - serdecznie dziękujemy.

Korzystając z uprzejmości Miejsko- Powiatowej Biblioteki w Pszczynie mamy przyjemność zaprosić na wystawę pokonkursową w Czytelni. Prace wszystkich Uczestników i Uczestniczek można oglądać w godzinach otwarcia Czytelni do dnia 26 maja.

               Rok 2023 to ważny rok w naszym mieście. Cieszymy się, że udało się połączyć ideę profilaktyki z postacią Księżnej Daisy i w ten sposób uhonorować jej dokonania jako wolontariuszki a tym samym uczcić obchody jej postaci w naszym mieście. Tegoroczna edycja zakończyła się, zapraszamy za rok. A to już niedługo!

 

Koordynatorzy wydarzenia: Agnieszka Czernecka i Iwona Ficek - Jarczok

Beata Hellwig - dyrektor szkoły

XX Spotkania z Profilaktyką

XX Spotkania z Profilaktyką