W poniedziałek Gmina Pszczyna oraz Stowarzyszenie „Pszczyna Miasto Zielone” podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy dotyczącej ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Porozumienie pozwoli sformalizować wielomiesięczne działania Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz stowarzyszenia. To projekt unikalny w skali kraju. Celem jest powołanie Zespołu Opiniodawczo-Doradczego do spraw ochrony dziedzictwa przyrodniczego, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania cennej przyrodniczo zieleni. To równocześnie potwierdzenie zaufania i wspólnego zaangażowania gminy i stowarzyszenia.
W imieniu gminy porozumienie w współpracy podpisał burmistrz Dariusz Skrobol, a w imieniu stowarzyszenia prezes Anita Pala oraz wiceprezes Dorota Brauntsch-Noga.
- Powołanie zespołu ds. ochrony dziedzictwa przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju przyrodniczego ziemi pszczyńskiej "Drzewa dla pokoleń" to nowa jakość w działaniach organizacji pozarządowych, społecznych z samorządem. Współpraca ta daje szansę na realizację wspólnej wizji miasta, z większym niż do tej pory udziałem mieszkańców - podsumowała Anita Pala. Jak dodała prezes stowarzyszenia, podpisanie porozumienia jest satysfakcjonującym zwieńczeniem projektu systemowych działań realizowanego w akcji Masz Głos Fundacji Batorego. - Nie zależy nam na akcjach incydentalnych i interwencyjnych. Funkcjonowanie zespołu pozwala osiągnąć systematyczność pracy nad podjętymi tematami, co w perspektywie oznacza skuteczność i trwałość wypracowanych rozwiązań.
- Dziedzictwo przyrodnicze stanowi nieocenioną wartość dla każdej społeczności. To unikalne ekosystemy, chronione obszary przyrody, rzadkie gatunki flory i fauny oraz wiele innych elementów, które przyczyniają się do zachowania równowagi ekologicznej - powiedział po podpisaniu porozumienia burmistrz Dariusz Skrobol.
- Zachowanie tego dziedzictwa wymaga wspólnych wysiłków ze strony władz lokalnych, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Podpisanie porozumienia między gminą a stowarzyszeniem jest krokiem naprzód w tym procesie. To nie tylko formalizuje współpracę, ale również wyznacza konkretne cele i zadania, które będą realizowane przez Zespół Opiniodawczo-Doradczy - dodał burmistrz.
Zespołowi powierzono misję monitorowania stanu dziedzictwa przyrodniczego na terenie gminy, opracowywania opinii i doradztwa w zakresie ochrony przyrody, a także propagowania działań proekologicznych w społeczności lokalnej.
- Jednym z kluczowych celów nowo utworzonego Zespołu jest szczególne uwzględnienie zachowania cennej przyrodniczo zieleni. Ochrona zieleni miejskiej jest niezwykle istotna zarówno dla jakości życia mieszkańców, jak i dla ochrony środowiska naturalnego. Dzięki współpracy między gminą a stowarzyszeniem, będzie można podejmować konkretne działania w zakresie sadzenia drzew, dbania o parki czy tereny rekreacyjne oraz promowania ekologicznych rozwiązań w planowaniu urbanistycznym - podkreśla Marcin Sosna, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
W spotkaniu, podczas którego podpisano dokument, wzięli udział również Joanna Załuska z Fundacji Batorego, dyrektorka akcji Masz Głos oraz Grzegorz Wójkowski, prezes stowarzyszenia Bona Fides.
Współpraca dla ochrony dziedzictwa przyrodniczego: Gmina i Stowarzyszenie podpisały umowę - 06.11.2023fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna