Zakończono prace konserwatorskie kuźni z Goczałkowic położonej w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.
- Poprzez renowację kuźni nie tylko utrwalamy historyczny krajobraz, ale również oferujemy mieszkańcom i odwiedzającym unikalne spojrzenie na tradycje rzemieślnicze - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Dziękuję wszystkim - Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Śląskiemu Wojewódzkiemu Urzędowy Ochrony Zabytków w Katowicach oraz wykonawcom, którzy włączyli się w ten projekt, dzięki niemu nasz skansen staje się jeszcze bardziej fascynującym miejscem pełnym historii - dodaje.
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej pozyskała na ten cel dofinansowanie z budżetu Śląskiego Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach w wysokości 99 981,91 zł. Zadanie obejmowało wymianę pokrycia dachowego (nowy gont wraz z impregnacją) oraz naprawę i impregnację konstrukcji zrębowej ścian.
Odbiór końcowy prac odbył się w środę, 29 listopada. W odbiorach uczestniczyli Burmistrz Pszczyny, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej oraz wykonawcy.
W ubiegłych latach dzięki dofinansowaniu z budżetu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków udało się przeprowadzić prace konserwatorskie na masztalni z Wisły Wielkiej czy stodółce biedniackiej z Kobielic położonych w pszczyńskim skansenie.
Zakończono prace konserwatorskie kuźni z Goczałkowic położonej w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.