Kolejna placówka oświatowa zarządzana przez gminę Pszczyna ma Zieloną Pracownię. Nowocześnie wyposażona i bardzo przyjaźnie zorganizowana sala lekcyjna została przygotowana w Szkole Podstawowej w Brzeźcach dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zielona Pracownia w szkole w Brzeźcach została otwarta we wtorek. Uroczyście wstęgę, w towarzystwie zastępcy burmistrza Magdaleny Czarneckiej, zastępcy prezesa WFOŚiGW w Katowicach Adama Lewandowskiego, dyrektora Pszczyńskiego Zarządu Edukacji Katarzyny Gabryś oraz dyrektora szkoły Marcina Piontka przecięli uczniowie.
Chwilę później wychowankowie Szkoły Podstawowej w Brzeźcach po raz pierwszy mogli zobaczyć nowoczesną salę, która została zaprojektowana w taki sposób, aby sprzyjać koncentracji oraz pozytywnie wpływać na ich samopoczucie. Od tego momentu tutaj będą odbywać się lekcje biologii, chemii, fizyki oraz geografii. Pracownia będzie wykorzystywana także w celu przygotowania akcji ekologicznych przez wszystkich uczniów szkoły.
Na ścianie umieszczone zostały: zegary wskazujące godziny w różnych strefach czasowych, naklejka z okresowym układem pierwiastków oraz drewniana mapa świata. Za biurkiem nauczyciela zamontowany został monitor interaktywny. Wokół pojawiły się motywy lasu iglastego i liści. Również kosze w sali dostosowane są do segregacji odpadów.
Do pracowni zakupione zostały nowe, wygodne meble. Pojawiły się także pomoce dydaktyczne: mikroskopy, globusy, pompa do doświadczeń z próżnią, przybory do wykonywania badań jakości powietrza, plansze, zestawy do sporządzania preparatów biologicznych, zestawy do analiz oraz zestawy do doświadczeń chemicznych.
Eksperymenty, doświadczenia i projekty badawcze pozytywnie wpłyną na rozwój i wyniki uczniów, a także pozwolą im dużo lepiej zrozumieć zjawiska przyrodnicze, niż ma to miejsce w przypadku podejścia wyłącznie teoretycznego. Zakupione wyposażenie szkolnej pracowni przyrodniczej to inwestycja na długie lata, która pozwoli szkole realizować nowoczesny model praktycznego nauczania, który zachęca i angażuje uczniów do nauki i poznawania świata.
- Ciekawość poznawcza, więcej widzieć, słyszeć, to naturalna potrzeba każdego ucznia. Tylko nauka przez doświadczenia jest w stanie zmienić stosunek do edukacji, dlatego też priorytetem jest stworzenie miejsca przyjaznego uczniom, w którym zdobywanie wiedzy kojarzyć się będzie z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata. Nowoczesne wyposażenie pracowni pozwoli uczynić proces nauki bardziej efektywnym oraz atrakcyjnym dla ucznia - zaznacza zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka. Jak dodaje, zielona pracownia ma być także inspiracją do działań na rzecz ochrony środowiska. - Uczniom już od najmłodszych lat warto wyjaśniać, jak ważne jest dbanie o naszą planetę poprzez takie działania jak: segregacja śmieci, oszczędzanie wody i prądu, czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
- Jesteśmy bardzo dumni, że nasza szkoła została laureatem w konkursie „Zielona pracownia 2022”. Sala nr 2 przeszła gruntowny remont, zakupiliśmy nowe meble, stoliki i ergonomiczne krzesła. Dodatkowo wyposażyliśmy „Zieloną pracownię” w szereg nowoczesnych pomocy dydaktycznych - mówi dyrektor szkoły Marcin Piontek. - Lekcje w tej sali pozwalają patrzeć z nadzieją na przyszłość, gdyż właśnie tak wyobrażam sobie nowoczesną szkołę; atrakcyjną, ciekawą i przyjazną dla uczniów. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację tego projektu - dodaje.
- Gratuluję gronu pedagogicznemu i dyrekcji szkoły, że znalazła się wśród laureatów ósmej edycji konkursu „Zielona pracownia”. Bardzo się cieszę, że pracownia o nazwie „Zielone płuca” spodobała się komisji konkursowej, dzięki czemu szkoła - tak jak 69 innych szkół z terenu województwa śląskiego, otrzymała dofinansowanie na stworzenie takiej właśnie ekologicznej pracowni. Najważniejszymi jednak zwycięzcami są sami uczniowie. Bo to oni zyskali piękną i doskonale wyposażoną klasę. Pracownia na „szóstkę”, gdzie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zrobią wszystko, by i wiedza również była na szóstkę - mówi Adam Lewandowski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach.
Zielone pracownie są już także w dwóch innych szkołach w gminie Pszczyna. To Szkoła Podstawowa w Studzionce (od 2020 roku), a także Szkoła Podstawowa nr 6 na osiedlu Kolonia Jasna (od 2021 roku). Wkrótce kolejna taka sala powstanie w Szkole Podstawowej nr 5 na osiedlu Piastów.
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej w Brzeźcach - 18.10.2022fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna