Przedszkole nr 6 w Pszczynie już od kilku lat realizuje autorskie projekty za pośrednictwem platformy eTwinning.
Czym tak właściwie jest eTwinning?
Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w placówkach europejskich. W przypadku przedszkoli nauczyciele wykorzystują Internet
do współpracy z placówkami zarówno w Polsce, jak i w Europie, aby móc rozszerzać sposoby realizacji podstawy programowej o nowe, niekonwencjonalne i atrakcyjne dla dzieci formy.
Jakie są korzyści z realizacji projektów eTwinning?
Jest to dla dzieci przede wszystkim świetna zabawa, wykorzystanie nowych i ciekawych form, metod i środków dydaktycznych. Ponadto istotne jest dla dziecka poczucie bycia odpowiedzialnym za „coś ważnego”. Dzieci uczą się też pracować w grupie, współpracują. Są kreatywni. Zdobywają wiedzę i umiejętności przez doświadczenia i eksperymentowanie. Ponadto poszerzają wiedzę o świecie i innych kulturach oraz osłuchują się z językiem obcym.
Przedszkole nr 6 przygodę z eTwinningiem rozpoczęło w 2020r. Tematyka projektów opiera się w głównej mierze na doświadczeniach sensorycznych. Dzieci podczas zadań wykorzystują wszystkie swoje zmysł, poznają nowe faktury, zapachy, smaki, eksperymentują oraz bezpośrednio doświadczają charakterystycznych cech pór roku. Ponadto podczas realizacji projektów dzieci korzystają z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
W czasie wykonywania poszczególnych zadań posługujemy się tabletami, smartfonami, laptopami, tablicą dotykową, dywanem interaktywny.
Projekty, w zależności od potrzeby trwały od jednego do 9 miesięcy. Naszymi partnerami są przedszkolaki
i nauczyciele z różnych miejscowości Polski, m.in. z Rybnika, Świętoszówki, Warszawy, Łodzi, Bartoszyc, Wiktorówka, Mysłowic, itp. W tym roku rozpoczęliśmy owocną współpracę z czteroma oddziałami Przedszkola w Xanthi w Grecji. Od października realizujemy autorski projekt „Co potrafią moje rączki”.
Wszystkie efekty naszej pracy w postaci zdjęć, czy filmów zamieszamy na tablicy Twinspace, dzięki której możemy zobaczyć, jak z danym zadaniem poradzili sobie nasi koledzy. Bardzo miłym gestem jest też przesyłanie sobie tradycyjnych listów i laurek.
Przedszkolaki bardzo lubią taką formę pracy.
NASZE ZREALIZOWANE PROJEKTY:
NASZA ZŁOTA POLSKA JESIEŃ: 09-12.2020
Do tego projektu zachęciła nas pozytywna reakcja dzieci z grupy specjalnej na metodę porannego kręgu. Projekt ten powstał w celu uwrażliwienia na otaczającą przyrodę, pobudzał zmysły i wyobraźnię. Wykorzystaliśmy bogactwo naturalnych materiałów do pięknych prac plastycznych. Dzieci miały bezpośredni kontakt z przyrodą. Szukały naturalnych darów, eksperymentowały, obserwowały i klasyfikowały.
JESTEM BEZPIECZNY W INTERNECIE: 02.2021
Ten projekt zrealizowaliśmy z Okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzieci dowiedziały się, jakie zagrożenia mogą czyhać na nie w świecie wirtualnym. Ponadto wykorzystaliśmy nasze przedszkolne tablety, smartfony i laptopy. Skanowaliśmy kody QR, robiliśmy zdjęcia, poznaliśmy kilka ciekawych aplikacji. Połączyliśmy się również z naszymi kolegami z grupy 3 przez wideorozmowę.
WIELKIE DOZNANIA MAŁYCH ODKRYWCÓW 2021-2022
To duży roczny projekt, do którego przyłączyło się aż 7 nauczycieli z sześciu placówek z całej Polski- łącznie ponad 160 dzieci! Podczas tego projektu starałam się, aby dzieci mogły poznawać w sposób sensoryczny charakterystyczne cechy pór roku. Przy wykonaniu zadań dzieci musiały wyostrzyć wszystkie swoje zmysły.
MOJA MAŁA OJCZYZNA 05-07.2023
Wiosna to idealna pora roku, aby przedszkolaki mogły lepiej poznać swoją najbliższą okolicę. Stworzyliśmy kącik z materiałami o Pszczynie przyniesionymi z domu, wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną- godło Pszczyny. Ponadto wybraliśmy się na spacer odkrywając ciekawe miejsca oraz mogliśmy zobaczyć tradycyjny śląski strój. Oczywiście po zakończeniu projektu oglądaliśmy też fotorelacje naszych partnerów z innych miast Polski.
CO POTRAFIĄ MOJE RĄCZKI? 2023-2024
Podczas tego projektu dzieci w sposób sensoryczny odkrywają to, co potrafią ich małe rączki. Wykonują piękne prace plastyczno-techniczne, dotykają różnych faktur, doskonalą precyzyjne ruchu rąk i dłoni, reagują na ciepłą i zimną temperaturę, majsterkują, jednak przede wszystkim świetnie się bawią.
eTwinning w Przedszkolu nr 6 w Pszczynie