30 października w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie odbyło się oficjalne otwarcie nowoczesnej pracowni biologiczno-geograficznej, stworzonej według projektu "Zielona Pracownia 2024 - Tropem żubra".
- Zielone Pracownie od lat pomagają uczniom z gminy Pszczyna rozwijać zainteresowania i umiejętności. Z takich sali korzystają już uczniowie Szkoły Podstawowej w Studzionce (od 2020 roku), Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Kolonia Jasna (od 2021 roku) oraz Szkoły Podstawowej w Brzeźcach i Szkoły Podstawowej nr 5 na osiedlu Piastów (od 2022 roku). W 2023 roku Zielone Pracownie otwarto w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. W tym roku dzięki współpracy z WFOŚiGW w Katowicach otwarto również dwie EKOPracownie - w szkole Brzeźcach i Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie - wylicza burmistrz Dariusz Skrobol.
W tym roku do tego grona dołączyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Placówka została laureatem konkursu „Zielona Pracownia 2024”, dzięki czemu otrzymała dotację na utworzenie sali. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 63542,04 zł, z czego aż 48000 złotych to środki pozyskane przez gminę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wkład własny gminy to 15 542,04 zł.
Otwarcie nowoczesnej pracowni odbyło się w środę. Wzięli w nim udział m.in.: zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Katowicach Iwona Gejdel-Targosz, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Katarzyna Gabryś, a także radni Marcelina Leki i Jacek Granda.
Pracownia w SP1 została zaprojektowana z myślą o interdyscyplinarnym podejściu do nauki. Została wyposażona w nowoczesne sprzęty multimedialne, atrakcyjne pomoce dydaktyczne oraz meble dostosowane do różnych form pracy. Uczniowie mogą korzystać z trapezowych stolików, które umożliwiają elastyczne organizowanie pracy, a także lekkich krzeseł zapewniających komfort podczas dłuższych zajęć. Dzięki nowej aranżacji przestrzeń umożliwia zarówno pracę indywidualną, jak i grupową, co stwarza komfortowe warunki do nauki i eksperymentowania.
Na centralnej ścianie sali uwagę przyciąga imponująca tapeta z wizerunkiem żubra, symbolem projektu przypominającym o lokalnym dziedzictwie przyrodniczym i misji edukacyjnej związanej z ochroną środowiska. W sali umieszczono też plakaty zwierząt, które można spotkać w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie, a także zagospodarowano miejsce na potrzeby mini-laboratorium z mikroskopami i stanowiskami do pracy laboratoryjnej.
W ramach projektu zakupiono szeroki zestaw pomocy dydaktycznych, są to m.in.: modele komórek, preparaty mikroskopowe, globusy, kompasy, zestaw do analizy wody i pomiaru zanieczyszczeń, lornetkę astronomiczną, a także gry edukacyjne o tematyce ekologicznej, jak segregacja odpadów czy zanieczyszczenia powietrza.
- Nowa pracownia to miejsce, które ma inspirować uczniów do pogłębiania wiedzy o otaczającym ich świecie i uwrażliwiać na potrzeby przyrody. Dzięki wyposażeniu, jakie oferuje ta nowoczesna sala, młodzież będzie mogła lepiej zrozumieć złożoność problemów ekologicznych i wyzwań, przed jakimi stoimy w dzisiejszych czasach. Mam nadzieję, że prowadzone tutaj lekcje zainspirują ich nie tylko do nauki, ale także do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska - działań, które z czasem mogą przekładać się na rzeczywiste zmiany w otaczającym nas świecie. Edukacja ekologiczna jest kluczowa, jeśli chcemy, by przyszłe pokolenia miały szansę żyć w zdrowym, czystym środowisku - podsumowała projekt zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie - 30.10.2024fot. Piotr Łapa / UM Pszczyna